Výhled amerického dolaru

Zdroj: Depositphotos

Domníváme se, že americký dolar nyní plně zohledňuje lepší hospodářské výsledky Ameriky a potenciál jestřábího postoje Federálního rezervního systému, což ale vytváří obousměrná rizika pro dolar. Dolar přesto zůstává jedním z nejlepších zajištění portfolia v době, kdy i státní dluhopisy poskytují omezenou ochranu, a nabízí pozitivní výnos. Existuje tedy několik důvodů, proč by investoři mohli držet dolary ve svém portfoliu.

Narativ Fedu o „vyšším kurzu po delší dobu“ pro dolar už se stal skutečností

Navzdory jednomu z nejrychlejších cyklů zvyšování sazeb, jaký si pamatujeme, zůstala americká ekonomika pozoruhodně odolná. Přestože se pokračuje ve snižování inflace, ta je stále o něco vyšší než cíle centrálních bank. Domníváme se, že se ve střednědobém horizontu pravděpodobně usadí nad 2 %. Fed se snaží zdůraznit, že sazby možná budou muset zůstat po nějakou dobu na vysoké úrovni, a my nevidíme důvod, proč bychom s tím nesouhlasili. Nicméně prostor pro dalších zvýšení sazeb je velmi malý, i když letos bychom se mohli dočkat ještě jednoho.

Trhy se přizpůsobily novému narativu „vyšší po delší dobu“, který přichází z Fedu. Dluhopisové trhy se prudce vyprodaly a dolar v průběhu srpna a září posiloval. Domníváme se však, že nastal čas vybrat část zisků a snížit náš pozitivní pohled na dolar na neutrální, a to ze dvou důvodů.

Zaprvé, v posledních měsících se do dolaru promítla nálada „vyšší po delší dobu“. Ačkoli Fedu v tomto cyklu zvyšování sazeb možná zbývá ještě jedno zvýšení, šance, že by došlo k celé sérii dalších zvýšení sazeb nebo že by trh Fed překvapil opět jestřábím postojem, se výrazně snížila. Dvouletá sazba v USA se nyní pohybuje kolem 5,1 % a existuje limit, o kolik by ještě mohla vzrůst. To znamená, že rozdíly v sazbách mezi USA a ostatními významnými ekonomikami se pravděpodobně již nebudou dále prohlubovat.

Za druhé, umístění již není příznivé. Rally v posledních několika měsících přilákala investory, což znamená, že jakýkoli náznak holubičího postoje Fedu nebo slabosti americké ekonomiky by mohl způsobit prudší výprodej.

Dále se domníváme, že je jen otázkou času, kdy vyšší sazby budou mít zamýšlený dopad na růst a nedávný záchvěv odolnosti, který americká ekonomika prokázala, se s přechodem do roku 2024 vyčerpá. Fed si bude muset být jistý, že bitva s inflací je vyhraná, o čemž pravděpodobně svědčí oslabení trhu práce, než se spokojí s méně restriktivní politikou. Věříme však, že tento čas přijde, a až nastane, mohl by vést k oslabení dolaru.

Dolary mohou být účinným způsobem, jak mít defenzivnější portfolio

Navzdory vyváženým rizikům pro USD zůstává náš taktický výhled pozitivní, protože existuje několik důvodů, proč by investoři mohli chtít držet dolary. Hlavním důvodem je, že dolar je v současné době jedním z nejatraktivnějších aktiv pro investory, kteří chtějí zvýšit defenzivitu svých portfolií. Korelace mezi akciemi a dluhopisy je poměrně vysoká a skutečně pozitivní od doby, kdy trhy po pandemii začaly pohánět obavy z inflace. Kladná korelace znamená, že dluhopisy poskytují portfoliím menší ochranu při poklesu akcií, jako tomu bylo v roce 2022. Pokud by obavy z inflace začaly opět růst, dluhopisy i akcie by se pravděpodobně dostaly pod tlak. Dolar by však v tomto scénáři pravděpodobně posiloval, což znamená, že by mohl být užitečným diverzifikátorem portfolia. Dalším důvodem je, že dolar ve srovnání s mnoha jinými měnami, především s jenem a několika asijskými měnami, ale také s eurem má pozitivní výnos.

 

Autorem textu je Ian Samson, portfolio manažer, Fidelity Solutions & Multi Asset.

Zdroj: Fidelity International

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter