Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Výhled české ekonomiky: Analytici pro ČNB a prognóza Roklen

Optimismus ohledně letošního růstu české ekonomiky, koruna za rok u dnešních úrovní, opatrnější výhled pro inflaci. Ekonomové poskytli své pohledy pro českou ekonomiku do pravidelného průzkumu ČNB „ Inflační očekávání finančního trhu“. My přinášíme podrobnosti a makroekonomický výhled Roklen.

Z výsledku šetření ČNB vyplývá, že roční prognóza inflace se v březnu nezměnila, zatímco tříletá sestoupila těsně pod 2% inflační cíl ČNB. Na letošní růst HDP mají analytici nepatrně optimističtější názor, než před měsícem, nikdo z nich však v průběhu následujících dvanácti měsíců změnu základních úrokových sazeb ČNB stále nepředpokládá.

Koruna by se měla i za rok pohybovat nedaleko současných úrovní. S posunem hladiny aktuálního kurzového závazku nyní žádný analytik nepočítá, ovšem někteří jej ani zcela nevylučují. Termín očekávaného konce používání kurzu koruny jako nástroje měnové politiky se v průměru lehce přiblížil směrem k současnosti. Nominální mzdy by měly letos profitovat ze zlepšujících se podmínek na trhu práce, ovšem příští rok by jejich akcelerace měla být menší, než se předpokládalo minule, vyplývá z průzkumu ČNB.

Inflaci níž přestane tlačit ropa. Co ji zastoupí?

Index spotřebitelských cen v únoru vzrostl stejně jako v prosinci a lednu o 0,1 %. Průměrná roční prognóza inflace analytiků také zůstala na úrovni z minulého měsíce, tedy na 1,4 %. Naproti tomu tříletá prognóza se posunula o 0,1 bp dolů, těsně pod inflační cíl ČNB, na úroveň 1,9 %. Rozpětí ročních prognóz se vlivem poklesu maximální hodnoty zúžilo a u tříletých se opět nezměnilo.

Analytici v šetření ČNB odhadují, že v nejbližších měsících se bude inflace pohybovat poblíž současných úrovní. „Negativní příspěvek cen ropy by se sice měl postupně snižovat, nicméně podle některých komentářů by tento pokles mohl být kompenzován pomalejším růstem jádrové inflace, u které se začne projevovat vyšší srovnávací základna z minulého roku,“ uvádí ČNB.

Výhled Roklen: Makroekonomický model Roklenu nyní počítá s mírně záporným meziročním vývojem indexu spotřebitelských cen v březnu (-0,03 %) a jeho růstem o 0,3 % na konci roku 2015. Meziměsíčně pak očekáváme vývoj indexu spotřebitelských cen v březnu kolem úrovně -0,1 %, na konci roku 2015 pak také lehce záporný (-0,06 % dle modelu).

Optimismus kolem letošního vývoje ekonomiky

Český statistický úřad korigoval meziroční růst HDP ve 4Q 2014 finálním údajem na 1,4 procenta. „Názor analytiků na ekonomický růst v ČR v letošním roce se v porovnání s minulým šetřením nepatrně zlepšil. Odhad růstu HDP pro celý rok 2015 se totiž zvýšil o 0,1 na 2,4 procenta. Prognóza růstu pro rok 2016 však zůstává beze změny na hodnotě 2,6 %,“ stojí ve zprávě ČNB.

Potvrzeno: česká ekonomika v roce 2014 spíše zklamala

Domácí ekonomika by měla podle slov analytiků pro centrální banku v letošním i příštím roce postupně oživovat. K tomu má přispět hlavně spotřeba domácností, která se opírá o klesající nezaměstnanost a růst reálných mezd. Navíc pozitivní sentiment u domácností signalizují i konjunkturální průzkumy. Dalším významným faktorem by měly být investice, které mají být v letošním roce povzbuzeny snahou dočerpat v letošním roce prostředky z EU fondů. Analytici dále věří, že investiční aktivita by mohla být také podnícena zlepšením ekonomické situace v Německu.

Výhled Roklen: Makroekonomický model Roklenu počítá s meziročním růstem tuzemské ekonomiky v první letošní čtrvtině roku o 1,8 % a postupných zrychlováním přes 2,5 % v polovině roku 2015 a 3,0 % za třetí čtvrtinu roku na 3,1 procenta na konci roku 2015.

Mezikvartálně pak model Roklenu předpokládá růst české ekonomiky v prvním čtvrtině roku v sezónně očištěné podobě o 0,7 %, zrychlením na 1,0 % ve druhé letošní čtvrtině, růstem o 0,9 % ve třetí a o 0,5 % v poslední čtvrtině roku 2015. 

Růst sazeb v nedohlednu

Žádný z analytiků v ročním horizontu nepředpokládá změnu základních sazeb ČNB. 2T repo sazba by se tak z úrovně technické nuly, tedy 0,05 %, neměla minimálně do března 2016 pohnout. 12M referenční sazba mezibankovního trhu PRIBOR od únorového šetření poklesla o 1 bp na 0,50 %. Měsíční prognóza 12M PRIBORu se však nezměnila a zůstává na 0,50 %. Naproti tomu roční prognóza vzrostla o 2 bps zpět na únorovou hodnotu, tedy 0,55 %. Očekávána dynamika jejího nárůstu v průběhu následujícího roku zůstává relativně nízká.

Singer: Klíčové jsou mzdy, koruna a kdy přinese ovoce ECB

Singer: Pravděpodobnost posunu kurzového závazku se zvýšila

Aktuální hodnoty swapových sazeb na trhu se od minulého šetření posunuly nahoru, o 10 bps v případě 5Y a o 5 bps u 10Y, uvedla ČNB. Stejným směrem se dle centrální banky vydala také 5Y průměrná prognóza analytiků, která se v měsíčním horizontu zvýšila o 10 bps a v ročním jen o 5 bps. Ovšem prognóza 10Y IRS prakticky žádnou změnu nezaznamenala. „Na další vývoj IRS bude mít podle analytiků hlavní dopad kvantitativní uvolňování ECB a pak i očekávání začátku procesu zvyšování sazeb ČNB,“ uvádí centrální banka.

Koruna za rok tam co dnes. Euro k dolaru?

Kurz koruny vůči euru od minulého šetření posílil o 0,3 CZK. Není s podivem, že přibližně ve stejně velkém rozsahu byla na silnější úroveň posunuta také prognóza analytiků, a to v měsíčním i v ročním horizontu. Analytici dle slov pro ČNB momentálně považují kurz pod hladinou 27,4 EUR/CZK za příliš silný a očekávají, že do poloviny dubna se koruna vrátí k této úrovni. V průběhu následujícího roku by měla téměř stagnovat a v dubnu příštího roku se udržovat nedaleko hladiny 27,35 EUR/CZK.

Anketa: ČNB bude slovně intervenovat

„Žádný z respondentů březnového šetření nepředpokládá změnu úrovně současného kurzového závazku, nicméně někteří to ani zcela nevylučují a určitou pravděpodobnost jeho posunu na slabší úroveň přeci jen přisuzují. Termín předpokládaného konce používání kurzu koruny jako nástroje měnové politiky se poprvé v průměru, přestože zanedbatelně, přiblížil současnosti. Jednotlivé odhady však stále zůstávají koncentrovány v časovém období 4Q 2016 až 1Q 2017,“ stojí v průzkumu centrální banky.

Výhled Roklen: Makroekonomický model Roklen dnes počítá s korunou vůči euru na konci roku 2015 u úrovně 27,74 CZK/EUR, vůči americkému dolaru pak u hladiny 25,80 CZK/USD. Euro k americkému dolaru Roklen na základě svého modelu na konci roku 2015 očekává u úrovně 1,07 USD/EUR.

„Idea za touto predikcí je taková, že ze Spojených států budou v průběhu roku chodit spíše zprávy poněkud korigující současný optimismus ohledně americké ekonomiky (např. předstihové ukazatele opakovaně nedopadají dobře). I přes pravděpodobné (stále však ne zcela jisté) zvýšení sazeb v polovině roku, které už se do konce roku svého pokračování nedočká, tak převáží tlaky vedoucí ke stagnaci, či dokonce mírnému oslabování dolaru vůči euru,“ uvádí hlavní ekonom Roklen24 Lukáš Kovanda.

„Naproti tomu z eurozóny budou přicházet spíše kladné zprávy ruku v ruce s tím, jak se bude QE projevovat v některých segmentech ekonomiky, např. na akciových trzích, a ruku v ruce s tím, jak bude QE stlačovat výnosy dluhopisů a tím ulevovat napjatým vládním rozpočtům mnoha evropských zemí. Ačkoli QE pochopitelně „z definice“ znamená znehodnocování eura, bude tento efekt v průběhu roku postupně stále očividněji korigován zlepšováním stavu evropské ekonomiky, které se nakonec projeví i ve zpevňování kursu eura vůči dolaru či alespoň v zastavení propadů eura z uplynulé doby,“ vysvětluje Lukáš Kovanda.

Trh práce se lepší, výhled pro mzdy míří výš

Analytici vnímají, že podmínky na trhu práce se mírně zlepšují, a to ať z pohledu klesající nezaměstnanosti nebo dosavadního nárůstu nominálních mezd. Z toho důvodu pravděpodobně došlo k drobnému nárůstu očekávaného růstu nominálních mezd v letošním roce z 2,9 % na 3,0 %. Naproti tomu v příštím roce by zvýšení dynamiky nemělo být tak výrazné, jako se očekávalo v únoru, a tempo růstu mezd by se mělo zvednout jen na 3,1 %.

Výhled Roklen: Ve svém makroekonomickém modelu Roklen sleduje zejména vývoj reálné změny průměrné mzdy. Pro první čtvrtletí letošního roku očekáváme její meziroční vzestup o 0,8 %, ve druhé čtvrtině roku o půlprocento. Ve třetím čtvrtletí očekáváme reálný růst mezd o 0,8 %, v poslední letošní čtvrtině roku pak o 0,6 procenta.

Míru nezaměstnanosti dle modelu Roklenu vidíme na úrovni 7,0 % za prosinec roku 2015 s nejnižší hodnotou v průběhu roku 2015 na úrovni 6,4 %.

Newsletter