Výprodejová tsunami na obzoru

Volatilita trhů v poslední době připomínala období před finanční krizí. Trhy se pohybovaly jak na houpačce a mnozí investoři si stále lámou hlavu, co bude dál. To však není případ Jeffreyho Gundlacha, takzvaného „dluhopisového krále“ a spoluzakladatele společnosti DoubleLine Capital. Jeho představa je jasná, trhy stojí na vratkých pilířích, které se pravděpodobně co nevidět zhroutí.

Jediné, co drží trhy stále „na nohou“ je dle Gundlacha naděje investorů. Spousta z nich totiž stále čeká, že přijde jasný zvrat, který ceny instrumentů vyšle opět do žádoucích úrovní. Takový přístup je však silně nestabilní. Sebemenší záchvěv by mohl vyvolat obrovskou tsunami výprodejů, která by svět vrátila do období krizových let 2008 a 2009.

„Důvod, proč trhy nerostou, je fakt, že lidé drží své pozice a doufají ve zvrat,“ řekl Gundlach ve svém rozhovoru pro agenturu Reuters. „Trhy se zřítí, jakmile investoři začnou prodávat. To se však nestane, dokud budou mít naději. Nemyslím si, že dosavadní vývoj byl opravdu tím velkým výprodejem,“ popsal situaci portfolio manažer s vidinou dalšího propadu.

Pesimistický výhled se netýká pouze akciových trhů, nýbrž i těch dluhopisových. V jejich případě Gundlach poukazuje především na rizikové vysokovýnosové „junk“ bondy. Jsou to totiž tyto instrumenty, jejichž cena padá již několikátým dnem v kuse.

„Lidé jednají jako by všechno bylo skvělé. Opak je pravdou. Junk bondy jsou na svých čtyřletých minimech, rozvojové trhy na šestiletých a komodity na úrovních z roku 1995. Dokonce ani produkt, v nominálním vyjádření, už neroste,“ řekl pro Reuters Gundlach. Dokonce i šéfka MMF, Christine Lagardeová, byla nucena revidovat svůj budoucí výhled, což je dle „dluhopisového krále“ varovné znamení. Právě Lagardeová je totiž obvyklou „roztleskávačkou“ pozitivních předpovědí. Jakmile však uzná, že je nutná revize, bude pravděpodobně něco v nepořádku.

Jeho slova potvrzují i poslední data z amerického trhu práce. Páteční seance ukázala, že za minulý měsíc bylo v soukromém sektoru, vyjma zemědělství, vytvořeno pouze 142 tisíc nových míst, což je v porovnání s očekávanými 200 tisíci opravdu málo. Tento výsledek tak dle odborníka na dluhopisy povede k dalšímu pozdržení navýšení základních sazeb Federálního rezervního systému. Tento krok Gudnlach rozhodně neočekává ještě tento rok.

„Lidé se postupně začínají probouzet a uvědomovat si, že světový růst není takový, jaký si mysleli.“ Proto zakladatel DoubleLine Capital do budoucna sází na další vlnu výprodejů, která se přenese přes trhy všech investičních aktiv.

 

Newsletter