Vyšší sazby v době uzavřené ekonomiky? I to je možné

Klíčové body

  • Text navazuje na únorové rozhodnutí bankovní rady ČNB a na aktualizovanou prognózu (psali jsme zde).
  • Prezentaci ze setkání analytiků se zástupci ČNB naleznete zde, videozáznam zde.
Zdroj: ČNB

Setkání analytiků se zástupci bankovní rady ČNB se neslo v duchu posledních měsíců, pro které je charakteristické rozhodování v době mimořádné nejistoty. Kdy skončí nouzový stav? Kdy dojde na rozvolnění opatření? Jak dopadnou podzimní volby? Jak bude vypadat ekonomika za rok? To vše jsou otázky, u nichž lze o odpovědích pouze spekulovat. ČNB s nimi i přesto musí ve své prognóze pracovat.

Vzhledem k výše zmíněným otázkám o to více zaujme, že je s aktuální prognózou centrální banky konsistentní více než jedno zvýšení sazeb do konce roku. Pokud by se výhled naplnil, došlo by ke zvýšení sazeb pravděpodobně ještě v době, kdy stále budou v platnosti protiepidemická opatření a část ekonomiky bude zavřená. A nelze rovněž vyloučit variantu prvního zvýšení ještě v době nouzového stavu. Výhled na zvýšení úroků v době omezeného ekonomického provozu je až učebnicový příklad vpředhledící praxe centrální banky, která své kroky směřuje k očekávanému oživení ekonomiky na horizontu měnové politiky.

Otázkou tak je, jak jistá si je centrální banka s očekávaným výhledem? Pokud by se například pandemie vinou nové mutace protáhla či pokud by mezinárodní obchod začal ztrácet a ekonomická situace se zhoršila, pak zvýšení sazeb není optimální měnový krok. Naopak, i když v omezené míře, může jen prohloubit již tak značnou nejistotu. Toho si je centrální banka vědoma, a proto připravila hypotetický scénář toho, co by stalo, kdyby letos pouze vyčkávala a nepřistoupila k žádnému zvyšování.

Za předpokladu stejného zahraničního vývoje jako v základním scénáři není odložení sazeb na příští rok optimální měnové rozhodnutí. Pochopitelně. Ke konci roku by se inflace pohybovala na hranici 3 procent, tj. o 0,7 procentního bodu nad inflací v základním scénáři. Kurz koruny by dále posiloval, ale pomaleji. A hned při první příležitosti, tedy na začátku roku 2022, by došlo k dramatickému zvýšení sazeb, a to dokonce nad úroveň sazeb v základním scénáři.

Jakékoliv zpoždění zvýšení sazeb vede k dramatičtější reakci a rychlejšímu růstu sazeb hned, jak je to „možné“. Cenou za odložení zvýšení úroků do doby s větší jistotou vývoje by byla krátkodobě vyšší inflace a následně skokové zvýšení sazeb dokonce nad úroveň základního scénáře. Výhodou naopak je, že pokud by vývoj kolem epidemie nebyl tak optimistický, měnová politika může být blíže své nové optimální trajektorii.

Zdroj: ČNB
Zdroj: ČNB

 

Newsletter