Výzvy světové i tuzemské ekonomiky v podání Miroslava Singera

Zdroj: Generali, Miroslav Singer

Covid, válka na Ukrajině, inflace, energetická a bankovní krize. Vedle toho problém rozpočtového trendu a nutnost změny veřejné debaty. To je výčet problémů, s nimiž se potýká světová a tuzemská ekonomika. Jak se vše propisuje do života firem a domácností? A za kterou zatáčkou je pomyslné světlo na konci tunelu? Odpovědi se dozvíte 29. května na Finanční konferenci 2023 od bývalého guvernéra České národní banky a současného hlavního ekonoma Generali CEE Miroslava Singera.

„Náš problém je problém rozpočtového trendu a jeho primární řešení musí přijít přes výdajové škrty. Ovšem ještě předtím musí přijít změna veřejné debaty a vnímání problému. To skutečně není o parametrických změnách, ani o argumentech ‚spravedlností‘,“ zdůrazňuje Miroslav Singer. Upozorňuje také, že potřebné strukturální změny prostě budou bolet. Z hlediska světové ekonomiky vidí bývalý šéf ČNB možné riziko v dalším pokračování krize významných bank.  „Podstatou problémů je, že tu je, ne u nás, řada bank, která má většinu vkladu nepokrytých pojištěním. Takže buď musí být poskytnuta kredibilní likvidní linka, nebo rozšířené, třeba dočasně, pojištění,“ uzavírá.

Zdroj: Roklen, Finanční konference

Mimořádně dobře obsazený čtvrtý ročník financnikonference.cz s více než dvaceti top řečníky se uskuteční 29. května v pražském Opero.  Finanční řízení, financování, kybernetická bezpečnost, M&A, digitalizace, family office, change management, IPO, korporátní dluhopisy, ekonomika, exkluzivní networking. Na všechna tato témata se mohou návštěvníci těšit!

Miroslav Singer po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické (obor matematické metody v ekonomii v Praze), pokračoval na doktorandském studiu University of Pittsburgh, kde v roce 1995 obhájil svou disertaci a získal titul Ph.D. Během let 1991-1995 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy. Od roku 1995 zastával významné manažerské posty ve finanční a průmyslové skupině Expandia, kde byl také v letech 2000 a 2001 ředitelem společnosti Expandia Holding. V roce 2001 nastoupil jako ředitel do společnosti PricewaterhouseCoopers ČR a setrval v ní až do roku 2005.

V letech 2005 až 2010 byl členem bankovní rady a viceguvernérem České národní banky. Od roku 2010 do 2016 působil jako guvernér České národní banky. V lednu 2017 byl jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. Od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. Působí také jako předseda dozorčí rady Generali České pojišťovny a Generali Poisťovňa na Slovensku. Vedle toho je také místopředseda dozorčí rady MONETA Money Bank. Přednáší na Vysoké škole ekonomické. Miroslav Singer získal mnoho prestižních ocenění, mezi něž například patří „Guvernér centrální banky v Evropě“ pro rok 2014.

Zdroj: Roklen, Finanční konference

Newsletter