Vzpomínáte si, jaké to je mít výnos?

Zdroj: Depositphotos

Vzpomínáte si, jaké to je mít výnos? Jak ukazuje rok 2024, vydělávání peněz na akciovém trhu v dlouhodobém horizontu není jen o výběru správných růstových titulů, píše analytický tým Fidelity International. 

Je pravda, že růstové akcie, které stoupají díky očekávání budoucí expanze a trendům, jako je umělá inteligence, byly zodpovědné za postpandemický růst akciových trhů. Ve Fidelity International upozorňujeme na jeden důvod, proč nezapomínat na jejich protějšky, které se drží při zemi: reinvestování dividend, které řada tradičních společností na trhu vyplácí, je dlouhodobě stejně důležité jako zhodnocení kapitálu.

Graf: Vyplácení dividend

Zdroj: Fidelity International

Graf výše ukazuje, že v globálním měřítku tvoří růst cen a reinvestované výnosy z dividend zhruba polovinu celkových výnosů. V závislosti na převládající dividendové kultuře však mohou existovat značné regionální rozdíly.

Například v Evropě manažerské týmy společností obvykle preferují hotovostní platby akcionářům. V Asii tomu bylo historicky jinak, i když vlády v poslední době prosazují vůči akcionářům vstřícnější postupy. V USA vedení zase často upřednostňuje zpětné odkupy akcií. Celosvětový údaj je proto poněkud zkreslený tendencí amerických společností v posledních letech spíše odkupovat akcie než navyšovat dividendy.

Vyplatí se být náročný při výběru akcií s dividendou. Nejvyšší výnosy titulů na trhu jsou často znakem základní ziskovosti, ale mohou také poukazovat na problémy s rozvahou, a tedy na nízkou pravděpodobnost, že dividenda bude nadále vyplácena.

Obzvláště příznivých výsledků však dosáhli důslední kultivátoři dividend. Index MSCI AC World „Dividend Aristocrats“, který se zaměřuje na společnosti, jenž v posledních 10 letech každoročně zvyšovaly svou dividendu, v posledních deseti letech překonával index MSCI AC World s nižší volatilitou.

Samozřejmě zde existuje rovnováha. Neživotní pojišťovna s relativně nízkými nároky na dlouhodobý růst a kapitálové investice může akcionářům vracet vysoké procento zisku ve formě hotovosti. Něco jiného byste očekávali například od kapitálově náročného výrobce polovodičů s vyššími růstovými vyhlídkami.

Mnohé společnosti nedokážou tuto rovnováhu správně nastavit a zadržují hotovost akcionářům, aby se mohly rozvíjet v oblastech mimo svůj hlavní obor. Nebo hotovost utrácí za nevhodné akvizice, jejichž hodnota je následně odepsána. Dobří manažeři jsou podle tohoto měřítka dobrými alokátory kapitálu. A dobří alokační manažeři vyplácejí udržitelné a rostoucí dividendy, které pak dlouhodobě podporují celkové výnosy – bez ohledu na to, jaké je zrovna počasí.

Zdroj: Fidelity International

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter