Wilbur Ross: Globální finanční trhy dnes stěží přežívají

Podle slov amerického investora Wilbura Rosse dnes většina finančních trhů sotva přežívá. Poukazuje přitom jak na geopolitické problémy, nebezpečí celosvětové deflace, tak i na absenci kvalitních investičních příležitostí.

Dluhopisový „král“ Bill Gross varuje před celosvětovou deflací

„Věřím, že trhy při současných podmínkách dlouho nevydrží. Investoři jsou téměř bez možností. Nikdo nechce investovat do dlouhodobých instrumentů s fixním příjmem díky vyčkávání zvýšení sazeb, stejně tak nikdo nechce ty krátkodobé, protože nepřináší téměř žádný výnos. Do toho tu máme stálý pokles cen komodit. Kam jinam pak investovat, pokud člověk nechce koupit stamiliónovou sochu od Giacomettiho…“, uvedl Ross pro server CNBC.

Ross, jehož společnost WL Ross se zaměřuje na odkupy a restrukturalizace firem v úpadku, již dříve potvrdil, že v současné době jeho firma prodává šestkrát více cenných papírů, než nakupuje. „Neprodáváme z důvodu, že bychom čekali totální zhroucení finančních trhů, pouze jsme díky naší filosofii nuceni jednat více oportunisticky, dokud jsou trhy dostatečně silné.“

I přesto, že jsme během listopadu svědky mnohem pozitivnějšího vývoje na akciových trzích, než tomu bylo minulý měsíc, je potřeba neusnout na vavřínech. Stále existují rizika, která by současné zotavení mohla silně vykolejit. Ross poukazuje především na zvýšenou volatilitu. „Trhy mají tendenci pohybovat se v obou směrech, více než bychom mohli čekat. To, co mě nejvíce trápí, nejsou geopolitická rizika, s těmi pracujeme po celý rok, více mě trápí riziko deflace,“ vysvětluje.

Na otázku, zda vidí alespoň na jednom trhu nějaká pozitiva, odvětil, že zajímavá je situace například v Číně. Dle jeho názoru „byla Čína lehce znepokojena strachem z možné recese, ale díky propojení šanghajské a hongkongské burzy byly tyto obavy zažehnány.“ Ross své přesvědčení pak doplňuje o fakt, že robustnost čínské ekonomiky potvrzuje i sama historie, kdy se jí bez větších problémů podařilo ustát asijskou krizi v 90. letech, aniž by byla nucena devalvovat vlastní měnu. V závěru pak ale upozornil na možná budoucí rizika spojená se snahou o přechod z investicemi a exportem tažené ekonomiky na zemi, kde by nejsilnější složkou produktu byl spotřebitelský sektor.

Šanghaj – Hongkong aneb vznik druhé největší burzy světa

Newsletter