Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Z čeho má ECB největší strach?

Rekordně nízké úrokové sazby vytvářejí rostoucí tlak na pojišťovací společnosti a banky. V dnes zveřejněné zprávě o finanční stabilitě to uvedla Evropská centrální banka (ECB). Upozornila také, že případný masivní výprodej akcií a dluhopisů by mohl zhatit proces zotavování ekonomiky eurozóny.     

Podle ECB se „prudce zvýšilo“ riziko, které představuje Řecko pro zbytek eurozóny. Vyhlídkám růstu řecké ekonomiky a nákladům řecké vlády na půjčky ale pomáhají opatření, jakými je například letos zahájený program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů.     

Tento program, kterým se ECB snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně, podle nedávného vyjádření vedoucích představitelů ECB funguje. Centrální banka uvedla, že zmíněný program má ale i stinnou stránku. Vytváří totiž tlak na pojišťovny, pro které je stále těžší najít aktiva s takovými výnosy, které by jim pokryly náklady. Na bankovní společnosti pak opatření ECB vytváří tlak z hlediska jejich ziskovosti, uvedla ECB ve zprávě, kterou zveřejňuje dvakrát do roka.    

Celkově pak existují pro finanční stabilitu eurozóny čtyři hlavní rizika. Největším z nich je podle viceprezidenta ECB Vítora Constancia případný masivní výprodej na akciovém a dluhopisovém trhu, který by mohl podkopat stále ještě nestabilní oživování ekonomiky celého měnového bloku. Obavy ale vyvolává také udržitelnost dluhu v soukromém a veřejném sektoru a špatné úvěry, které dusí účetní rozvahu bank. Znepokojivé je podle ECB i rozrůstající se stínové bankovnictví. 

Newsletter