Evropské i americké výnosy klesají. Dolar drží ztráty nad 1,0900 za euro. Měnám regionu pomáhá slabý dolar. Koruna zpevnila pod 26,65 za euro.

Zaměřeno na převratné produkty: Lék na obezitu

Zdroj: Depositphotos

V našem nejnovějším článku o převratných produktech se podíváme na firmu Novo Nordisk. Původně malá farmaceutická společnost se po 30 letech díky neustálým inovacím v oblasti insulinových léčiv a výraznému zvýšení produktivity a efektivity stala třetí nejhodnotnější firmou v celé Evropě. Před šesti lety uvedla na trh přípravek Saxenda, a dala tak vzniknout novému segmentu takzvané péče o obézní pacienty. Už to byl začátek něčeho velkého, a když Novo Nordisk před sedmi čtvrtletími uvedl na trh ještě přípravek Wegovy, nastartoval tím takový růst, že investoři během dvou let nadšeně vyhnali cenu jeho akcií o 122 % výš.

Úspěch Novo Nordisku

Možná si říkáte, proč psát v článku o převratných produktech nějaké evropské farmaceutické firmy. Čím je vůbec zajímavá? Novo Nordisk byl v posledních 31 letech jedním z nejúspěšnějších evropských akciových titulů. Od července 1991 nabídl v přepočtu 20,4% roční výnos, a to včetně reinvestice dividend. Hnacími silami jeho úspěchu byly inovace v oblasti využití insulinu v léčbě diabetu, které vedly v přepočtu k 10,2% ročnímu růstu výnosů od roku 1992. S tím, jak se zvyšovala efektivita firmy, vzrostla ve stejném období marže EBITDA z 22,2 % na 46,5 %.

Tři desetiletí úspěchů proměnily společnost ze spodních pater akciových trhů v třetí nejhodnotnější evropskou firmu s tržní hodnotou 288 miliard euro. Cesta Novo Nordisku se v mnohém podobá dalšímu dlouhodobě úspěšnému podniku, firmě ASML z Nizozemí, která je v současnosti co do tržní hodnoty čtvrtou největší v Evropě a je považována za evropský korunní klenot. Velkou důvěru investorů v Novo Nordisk ukazuje i vysoký poměr P/E odpovídající 30,1násobku výnosů očekávaných v roce 2023. Cena akcií od března 2021 vzrostla o 122 %, takže by si investoři mohli myslet, že už jde o příliš spekulativní a přeceňovaný titul. Ale co když za tím vzestupem stojí převratný produkt?

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Nový začátek s lékem Saxenda

Všechno začalo, když společnost před lety vstoupila na trh péče o obézní pacienty se svým prvním přípravkem nazvaným Saxenda. Tento lék napodobuje přírodní hormon GLP-1, a účinně tak potlačuje chemické signály vedoucí k přejídání. Mezi prvním čtvrtletím 2016 a prvním čtvrtletím 2021 vzrostl objem tržeb ze Saxendy z nuly na zhruba 5,6 miliardy dánských korun ročně.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Investoři byli nadšeni. Nový segment péče o obézní pacienty dosáhl 4,6 % celkového podnikání firmy. Zdálo se, že Novo Nordisk našel nový významný zdroj příjmů. Což skutečně našel, ale byl k tomu zapotřebí ještě jeden lék. Tento přípravek se jmenuje Wegovy a také napodobuje účinky hormonu GLP-1, nepoužívá však liraglutid jako Saxenda, ale jinou účinnou látku, tzv. semaglutid. Oba léky jsou na předpis a pacienti musí mít BMI značně přesahující normální hodnoty většinové populace. Počátkem června 2021 byl Wegovy schválen FDA, čímž odstartoval rychlý růst ceny akcií i nový růst firmy.

Wegovy – raketové palivo pro růst Novo Nordisku

Tržby za přípravek Wegovy postupně vzrostly ze 100 milionů dánských korun ve 2. čtvrtletí 2021 na 2,4 miliardy dánských korun ve 4. čtvrtletí 2022 a byly jednou z hlavních příčin překvapení, které nám Novo Nordisk přichystal v oblasti tržeb a hospodářských výsledků. Překvapivé byly tržby za fiskální rok i provozní výhledy očekávající 13-19% růst v konstantní měně. To je vzhledem k velikosti firmy opravdu hodně, ale když se blíž podíváte na finanční údaje, pochopíte, proč tomu tak je. Před nástupem přípravku Wegovy se v péči o obézní točilo 5,6 miliardy dánských korun ročně, zatímco dnes je to 16,9 miliardy.

Za pouhých sedm čtvrtletí se navíc zvýšil podíl segmentu na celkových tržbách firmy ze 4 % na 12 %, což už je pořádný skok. Celkové tržby v péči o obézní vzrostly meziročně o 123 %, což je nejvyšší míra růstu, jakou tento segment kdy zaznamenal. S tím se nemohou srovnávat ani první dny po spuštění Saxendy a ty byly samy o sobě dost působivé. Podle prezentace pro investory ze 4. čtvrtletí 2022 je nyní Wegovy dostupný na dánském a norském trhu a během roku 2023 se očekává jeho uvedení v dalších zemích.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Nejsou investoři až moc optimističtí?

Možná se ale investoři nechali unést výhodou prvního na trhu, která dala Novo Nordisku výjimečnou příležitost získat největší tržní podíl v nové kategorii. Jeho největším konkurentem je Eli Lilly. Tato americká farmaceutická firma očekává, že získá souhlas FDA k uvedení vlastního prostředku ke snížení tělesné hmotnosti už v tomto roce 2023. Příběh Novo Nordisku ukazuje, proč velké zisky na akciových trzích vyžadují nějaký katalyzátor a často i nějaký převratný produkt či obchodní model. Novo Nordisk si svůj převratný produkt našel a teprve budoucnost ukáže, jak daleko se s ním na své cestě k absolutnímu vrcholu světových akciových trhů dostane.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter