Zdraží ropa na sto dolarů za barel?

Klíčové body

Zdroj: Depositphotos

Ropa tento týden klesla na nejnižší úrovně od poloviny února. Cena se nyní pohybuje asi 30 % pod březnovými maximy, kdy se trh obával, že Rusko může zastavit transfery ropy. Zdá se, že od té doby se trh s ropou stabilizoval, i když v tuto chvíli neřešíme jen problémy s poptávkou, která může negativně reagovat na případné zpomalení ekonomiky. Ropa se pod 100 USD pohybuje již dva týdny. Porostou ceny na podzim, nebo aktuální vývoj převládne?

Čína je nyní velkou neznámou. Navzdory velkému nárůstu importu ropy z Ruska, kleslo zpracování ropy na nejnižší úrovně od března 2020. Privátní čínské rafinerie fungují pouze na 62 %. Pokud by se měly vrátit restrikce spojené s koronavirem, může zpracovávání klesnout až na úrovně z února a března.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Soukromé rafinerie zpracovávají neustále méně a méně ropy. Nynější stav naznačuje pokles poptávky. 

Poptávka v USA nevypadá špatně, ale…..

V posledních týdnech se objevilo mnoho komentářů o oslabující americké poptávce. Ve skutečnosti byla implikovaná poptávka na počátku léta nižší, i když to také souviselo s vysokými cenami benzínu. Když však cena na galonu o 1 USD klesla, poptávka po palivech se odrazila. Na druhou stranu může Fed pokračovat v utahování měnové politiky, které povede k silnějšímu zpomalování a taktéž snížení americké poptávky.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Americká implikovaná poptávka po benzínu se vrátila nad 5letý průměr, ale za celý rok byla poptávka slabší. 

Fyzický trh již není napjatý jako dříve

Tzv. crack spread, tj. rozdíl mezi cenou produktu a ropy výrazně poklesl, avšak stále zůstává 40 USD za barel. Nicméně se spread na nejbližších kontraktech ropy Brent snížil (ze 4 USD na méně než 1 USD), což poukazuje na oslabující poptávku. Forwardová křivka se zploštila, i když je v oblasti contanga. Výrazné zploštění pak ukazuje, že poptávka začíná  klesat.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Crack spread a COCO spread ukazují, že fyzická poptávka výrazně poklesla.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Forwardová křivka se výrazně zploštila.

EIA a Bloomberg očekávají převis nabídky ve druhé polovině roku

Růst produkce OPEC+ je omezený, ale produkce USA a Ruska se nadále zvyšuje. V čele s oslabující poptávkou kvůli obavám z ekonomického zpomalení bude trh čelit ve druhém pololetí převisu nabídky nad poptávkou!

Zdroj: EIA
Zdroj: EIA

Bloomberg a EIA poukazují na to, že implikované budování zásob může dosáhnout 0,5-1 mil. barelů denně za kvartál. Zdroj: EIA

Poptávka však nemusí být nutně slabá!

V podzimním a zimním období je možné, že poptávka poklesne, avšak je možné, že dojde ke kompenzaci plynu ropou. Mnoho zemí, které mají elektrárny spalující naftu, se rozhodne obnovit svůj provoz, neboť cena plynu v ekvivalentu ropy je asi 2x-3x vyšší, včetně zohlednění nákladů na emisní povolenky. Přechod z plynu na ropu by mohl generovat dodatečnou poptávku ve výši 1-5 mil. barelů denně. Stojí za připomenutí, že od poloviny října již USA nebude uvolňovat své strategické zásoby, které klesly na nejnižší úroveň za posledních 20 let. K vyšším cenám na konci roku by mohlo vést snížení komerčních zásob.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Zásoby, včetně strategických rezerv, klesly od počátku roku již o 120 mil. barelů. 

Co dál s cenami?

Rostoucí obavy z recese a ekonomického zpomalení by mohly vést ke snížení poptávky a vytvoření tak převisu nabídky nad poptávkou, což by stlačilo ceny ropy na další minima. Nicméně by měl být zachován popandemický vzestupný trend. Ceny by tak neměla klesnout pod 85 USD za barel. Nejistota ohledně nabídky i poptávky může pomoci ceně ropy k růstu nad 100 USD. Existuje však šance, že cena vstoupí do konsolidace, podobně jako tomu bylo v letech 2011-2014.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

 

Zdroj: Bloomberg, IEA, XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter