Začněme úryvkem z článku časopisu Forbes:
„Loni na podzim byl Jack Ma bohatý a slavný, věděli jsme o něm všechno a sledovali každý jeho krok. Podle průzkumů byl nejbohatším mužem v Číně a nejznámějším žijícím Číňanem. Byl připraven korunovat svou kariéru triumfální veřejnou nabídkou akcií své společnosti The Ant Group, největší fintechové firmy na světě. Trhy ho milovaly. Jeho high-tech podnikatelské impérium – jehož součástí byla i Alibaba, „čínský Amazon“ – bylo oceněno na více než 1 bilion dolarů. Byl podnikatelem, inovátorem a charismatickým mluvčím úspěchu v nové Číně. V Maově charismatu však byl ještě další rozměr. Jeho schopnosti šoumena byly mimořádné. Firemní oslavy Alibaby byly choreograficky zpracovány do podoby extravagance, která se vyrovnala jakékoli poločasové show Super Bowlu. A Ma sám byl vždy hvězdou…
Byl skutečně slavný…Pak zmizel.
Naposledy se Ma objevil na veřejnosti 24. října loňského roku v Šanghaji. Pronesl projev, v němž se kriticky vyjádřil na adresu čínského finančního establishmentu. O několik dní později úřady zareagovaly. Zrušily IPO společnosti Ant a předvolaly Ma do Pekingu k „regulačním pohovorům“. A opona spadla.
Od té doby Jacka Ma nikdo neviděl – pokud tím „viděl“ myslíme, že byl skutečně spatřen a prokazatelně vyfotografován na veřejnosti a na svobodě. Místo toho jsme se prostřednictvím tisku dočkali řady bizarních „pozorování“. Od října se objevilo jen šest „zpráv“ o počínání Jacka Ma. Všechny podivné, podezřele nejasné a nepřímé.“
Dokážete si představit, že by například Jeff Bezos najednou zmizel a 9 měsíců by nikdo netušil, kde je, a zda ještě vůbec někde je? To je zcela nepředstavitelné a rozhodně nejde o riziko, se kterým by investoři do akcií Amazon museli počítat.
V Číně to možné je (a nejde o ojedinělý případ) a přitom velká část investorů se stále zdráhá připustit, že čínský akciový trh není místem, kde by se dalo bezpečně investovat. My sami jsme strávili v letech 2006-2011 hodně času studiem čínských společností a čínského trhu a náš závěr byl jednoznačný – tento trh zcela opustit a nadále se mu vyhýbat. Dění od té doby nás znovu a znovu utvrzuje, že je to rozhodnutí, které není potřeba přehodnotit.
Naše důvody se dají shrnout stručně takto:
- Míra podvodů mezi čínskými společnostmi nemá podle nás nikde obdoby a je neuvěřitelně vysoká. Když začnete detailně studovat finanční výkazy čínských firem, pravděpodobně dojdete ke stejnému názoru.
- Ani stát ani managementy většiny firem nemají jakýkoliv zájem na tom, aby se staraly o prosperitu menšinových, a tím méně zahraničních investorů.
Podle mého názoru do pomyslné první ligy trhů s ohledem na corporate governance, akciovou kulturu a ochranu práv akcionářů patří těchto šest zemí: USA, Kanada, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko a Austrálie. Všechny ostatní země už jsou na tom hůř. Čína je spíše takový okresní přebor.
Je mi jasné, že některé věci zde mohou znít kontroverzně a také nečekám, že se mnou všichni budou souhlasit. Také není mým cílem někoho přesvědčovat o své pravdě. Na takové věci jsem už dost starý. Jen se tady dělím o (někdy i draze získané) zkušenosti z čínského trhu.
Investujte opatrně!
P.S. Napadlo vás třeba někdy uvažovat nad tím, jaké procento firem, jejichž akcie se obchodují na čínských burzách, vůbec neexistuje?
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.