Kudla do zad ropného trhu? Vrahy hledejte v USA

Ropa včera odepsala 5 % a sáhla si tak na letošní minima. Za tímto poklesem stojí jasný viník, který je označován za možného vraha ropného trhu. O to zajímavější je, že se k tomuto „cejchu“ přiklání i člověk, který na onom postupném vraždění vydělal miliardy.

Harold Hamm, miliardář, jenž své jmění vydělal díky společnosti Continental Resources zabývající se těžbou ropy pomocí metody frakování, svou „vinu“ otevřeně přiznal během energetické konference v americkém Houstonu. Podle něj mohou být američtí těžaři těžící z břidlic opravdovými vrahy ropného trhu, a to pokud se opětovně vrhnou na dráhu zvyšování kapitálových výdajů. Do toho navíc vstupuje i odhad americké vlády, která předpovídá vůbec nejvyšší nárůst tamní ropné produkce od roku 1970.

„Produkce amerických těžařů se může vyšplhat opravdu vysoko,“ přepisuje Hammova slova agentura Bloomberg. „Musí to však být provedeno řízeným způsobem. V opačném případě by rapidní nárůst těžby mohl ropný trh doslova zabít.“

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

Tato slova nejlépe potvrdil včerejší propad ropy, který přišel v návaznosti na zprávu Mezinárodní energetické agentury. Ta uvedla, že zásoby americké ropy během minulého týdne vzrostly o 8,2 milionů barelů, což bylo zhruba čtyřikrát vyšší číslo, než analytici očekávali. Stejně tak se jedná už o 9. týden růstu zásob v kuse.

Ropný boom je tu. Investujte, a to na všech frontách

Vyšší ceny? Je čas expandovat

Břidlicoví těžaři od poloviny roku 2014, kdy započal celosvětový propad černého zlata, zažívali peklo, které pro mnohé skončilo krachem, pro ty šťastnější pak nákladným udržováním se při životě. Následná obnova však tento trend zvrátila. Ceny ropy se během posledního roku zdvojnásobily, což z letargie probudilo tyto „zombie“ amerického ropného trhu.

A že toto probuzení bylo poměrně rychlé, dokazuje nedávné oznámení prudkého navyšování kapitálových výdajů ze strany největších amerických ropných těžařů využívajících metodu frakování.

Těžařská radost. Zadlužování pokračuje za potlesku investorů

Příkladem budiž firma Andarko Petroleum, které má letos v plánu navýšit své investice oproti loňsku o 70 %. Tím samým směrem se vydá i EOG Resources, která bude navyšovat o 44 %, a i samotný Exxon Mobil plánující použití třetiny svého těžebního rozpočtu pouze na těžbu ropy z břidlic.

První etapa této expanze se už dávno rozjela, což potvrzuje nejrychlejší nárůst počtu těžebních míst od roku 2012. Jen za tento měsíc jich přibylo více jak 600, tedy téměř dvojnásobek toho, co v červnu. Největší boom je pak pozorován v oblasti Permské pánvi.

Ropný držkopád. O kolik peněz OPEC přišel?

Bude se červen 2014 opakovat?

Američtí těžaři mohou za aktuální obnovu poděkovat skupině OPEC, která se v listopadu minulého roku zavázala k osekání denní produkce ropy o 1,2 milionů barelů. Vyjma členů se k této dohodě přihlásili i nečlenové, a to včetně jednoho z největších producentů, kterým je Rusko.

I přes mnoho negativních předpovědí je dohoda stále dodržována. Podle agentury Reuters již dokonce na úrovni 94 %. A právě to je živá voda pro americký ropný byznys. Vědoma si toho je i Mezinárodní energetická agentura, která navýšila své odhady pro americký trh. Letos by těžba z břidlic měla narůst až na 10 milionů barelů za den, tedy o více jak 10 % oproti loňskému roku.

Do budoucna tak bude záležet na tom, zda OPEC prodlouží svou dohodu i do druhé poloviny roku 2017. Pokud by se tak stalo, dá se čekat další americká expanze. V opačném případě pak bude klíčové, jak se ropné země postaví k otázce (ne)udržení své produkce. Pokud by je hon za vyššími příjmy donutil svou těžbu zvedat, dost možná bychom se dočkali opakování scénáře z června 2014…

Problémy ropného trhu? Po roce 2020 nedostatek investic

Newsletter