10 firem s šancí na prudký růst zisku

Spojené státy mají za sebou nejhorší zimu za několik desetiletí. Ta je důvodem, proč velká řada společností v aktuální výsledkové sezóně za druhé čtvrtletí roku vykáže prudké mezikvartální zlepšení u tržeb i ziskovosti. Na MarketWatch se ale podívali za vliv tvrdé zimy a zkusili najít ty ze společností, které utrpěly v prvním čtvrtletí roku prudký propad ziskovosti a zároveň se od nich v aktuální výsledkové sezóně za druhé čtvrtletí očekává prudký vzestup.

MarketWatch prošel široký index S&P 1500 Composite, dále „výchozí“ S&P 500, index středně velkých společností S&P MidCap 400 a index společností s menší kapitalizací SmallCap 600. Ze všech těchto indexů nejprve vybral užší množinu těch společností, které byly v obou navazujících kvartálech ziskové (kladný zisk na akcii – EPS). Z nich pak vybral desítku těch, které v prvním čtvrtletí vykázaly nejprudší propad ziskovosti. Jak seznam vypadá, se můžete podívat v galerii k tomuto článku.

Investoři by dopředu mohli očekávat, že na seznamu budou dominovat maloobchodní prodejci kvůli tomu, že zákazníci zůstali doma v době, kdy v USA panovaly až mínus 30ti stupňové mrazy. Není to tak i díky tomu, že selekce se zaměřuje právě na zisk na akcii (EPS) a ne na celkové tržby.

Mnoho z uvedených podniků sice ohlásilo mizerné výsledky, ty ale nemají nic společného s počasím. Zajímavé je, že se na základě odhadů analytiků dle konsensu FactSet od sedmi z těchto společností očekává, že vykáží meziroční nárůst EPS pro druhé čtvrtletí. Pojďme se na všech deset společností podívat podrobněji.
 
Prologis

Prologis Inc PLD -0.17% ze San Franciska je realitní investiční fond, který získává, vyvíjí a pronajímá průmyslové rozvody  maloobchodních nemovitostí po celém světě. Akcie v letošním roce rostly o 13% na momentálních 41,23 dolarů. Akcie mají dividendový výnos 3,21%.

Společnost zaznamenala z první čtvrtletí 98% pokles hlášených zisků, na úroveň 1 centu. Nicméně, základní finanční prostředky z provozní činnosti (FFO) se zvýšil na 43 centů z 40 centů před rokem, a více než pokryly dividendu.

Analytici oslovení agenturou FactSet očekávají, že Prologis nahlásí v druhém čtvrtletí zisk ve výši 9 centů na akcii, což je 14 centový nárůst oproti ztrátě 3 centů ve druhém čtvrtletí roku 2013. Odhad konsensus FFO za druhé čtvrtletí je 46 centů, ve srovnání s 41 centy o rok dříve.

Greenhill

Greenhill & Co je investiční banka se sídlem v New Yorku. Akcie zaznamenaly tento rok již 17% propad, a momentálně se obchodují kolem 47,00 dolarů. Akcie mají dividendový výnos 3,83%.

První čtvrtletí kleslo EPS o 98% na 1 cent, jak Greenhill ohlásilo 45% pokles tržeb na 43,6 milionů dolarů. Společnost ztratila 4,9 milionů dolarů na jejích „zbývajících významných“ hlavních investicích.

Předseda Greenhill Robert F. Greenhill uvedl v dubnovém prohlášení: „Během jednoho roku jsme zaznamenali výrazný nárůst činnosti klienta, takže očekáváme silný růst tržeb a úspěch pro celý rok. To se týka hlavně produktivity tržeb, ziskovosti a návratnosti kapitálu akcionářům v souladu s naší historickou výkonností. „

Za druhé čtvrtletí, analytici očekávají zvýšení EPS na 46 centů, oproti 52 centů v průběhu druhého čtvrtletí roku 2013.

Impax Laboratories

Impax Laboratories Inc z města Hayward v Kalifornii vyrábí a distribuuje generické léky na předpis, ale i značkové patentované léky pro léčbu poruch centrálního nervového systému. Cena akcií se zvýšila o 16% v letošním roce a momentálně se pohybuje kolem 29,20 dolarů.

První čtvrtletí EPS kleslo o 94% na 9 centů. Nicméně, kdyby byly vyloučeny jednorázové daňové zálohy ve výši 150 milionů dolarů upravené EPS by se rovnalo 24 centům.

Tržby klesly o 20% na 118.7 milionů dolarů, a to především proto, že výsledky za první čtvrtletí odrážejí ztrátu patentu exkluzivity pro Zomig tabletu.

Analytici očekávají, že ve druhém čtvrtletí společnost oznámí zisk na akcii 37 centů, a to je o 29 centů více než ve stejném období v roce 2013.

Boise Cascade

Boise Cascade Co z Boise, Idaho, vyrábí a distribuuje dřevěné stavební materiály ve Spojených státech a Kanadě. Akcie v tomto roce poklesly o 7% a momentálně kulminují u úrovně 27,30 dolarů za akcii.

Za první čtvrtletí EPS společnosti spadlo o 93% na 14 centů, a to především proto, že období let dříve zahrnoval 68.7 milionů dolarů daňových zvýhodnění. Tržby vzrostly o 3% oproti předchozímu roku na 767.2 milionu dolarů.

Analytici očekávají, že Boise Cascade ohlásí pro druhé čtvrtletí zisk na akcii ve výši 36 centů a to je až 52% nárůst oproti předchozímu roku.

Cambrex

Cambrex Corp. z East Rutherford, New Jersey, vyrábí chemikálie používané jako přísady pro farmaceutické výrobky. Akcie zaznamenaly růst o 19% v letošním roce na momentálních 21.83 dolarů za akcii.  

EPS v prvním čtvrtletí kleslo o 92% na 3 centy, a tržby zaznamenaly pokles o 11% na 66,2 milionu dolarů.

„Zatímco načasování objednávek vytvořilo pomalý start do roku 2014, ve druhém čtvrtletí očekáváme silný růst, jenž povede k růstu tržeb a EBITDA ve srovnání s prvním pololetím loňského roku,“ řekl generální ředitel Cambrex Steven Klosk v prohlášení 2. května. Mimo to také vyjádřil přesvědčení, že společnost zaznamená růst provozních výnosů v roce 2014.

Analytici očekávají, že Cambrex ohlásí ve druhém čtvrtletí zisk na akcii 28 centů, ve srovnání se 7 centy o rok dříve.

Myers Industries

Myers Industries Inc z Akron, Ohio, prodává polymerní výrobky používané ve výrobě. Akcie jsou o 5% výše v letošním roce momentálně na ceně 19,2 dolarů za akcii. Dividendový výnos je 2,63%.

V prvním čtvrtletí zisk na akcii klesl o 91% oproti předchozímu roku na 2 centy, a tržby zaznamenaly pokles o 3%.

„Velmi špatné povětrnostní podmínky a problémy s dopravou v průběhu většiny z prvního čtvrtletí negativně ovlivnily prodeje o přibližně 9,6 milionů dolarů a o cca 2,5 mil. dolarů čistého zisku, neboli 0,07 dolaru na akcii,“ řekl Myers Industries CEO John Orr v tiskové zprávě 24. dubna.

Analytici odhadují, že Myers Industries ohlásí ve druhém čtvrtletí zisk na akcii 26 centů, což je o cent výše oproti předchozímu roku.

General Motors

Většina nedávných titulků o General Motors z Detroitu se právem soustředila na svolávání 29 milionů vozidel k opravě, jež společnost oznámila v letošním roce.

Výsledkem je, že akcie jsou dole o 7% v letošním roce na úrovni 37,75 dolarů za akcii. Dividendový výnos GM je 3,21%.

Společnost vykázala v prvním čtvrtletí zisk na akcii pouze 6 centů, což je o 90% méně oproti předchozímu roku, i když tržby vzrostly o 1,4% na 37,4 miliardy dolarů. Většina příjmů GM za čtvrtletí byla vymazána zejména kvůli výdaji 400 milionům dolarů souvisejících zejména s „měřením“ majetku ve Venezuele, a kvůli poplatku v hodnotě 1,3 miliardy dolarů vyplývajících ze svolávání vozidel.

GM oznámila, že v druhém čtvrtletí očekává škodu způsobenou svoláním ve výši 1,4 miliardy dolarů. Ale je tu i dobrá zpráva a sice červencový počet prodaných kusů vzrostl o 1% na 267.561 a analytici předpokládají, že provozní EPS za druhé čtvrtletí dosáhne 86 centů, ve srovnání se 75 centy o rok dříve.

Nová generální ředitelka společnosti, Mary Barra se snaží předat poselství, že pod jejím vedením, GM se bude snažit agresivně vypořádat se svými neduhy z minulosti.

Big Lots
   
Big Lots Inc z Columbusu, Ohio, je slevový prodejce se zhruba 1500 obchody v USA. Akcie během tohoto roku narostly o celých 41% a momentálně se obchodují za 45,22 dolarů za kus.

Pro své první fiskální čtvrtletí, Big Lots ohlásilo 89% pokles v EPS na 6 centů, což bylo zejména v důsledku ztráty 25.2 mil. dolarů z ukončovaných činností v Kanadě. Prodeje vzrostly o 1,1% na 1,28 miliardy dolarů a tržby v obchodech se zvýšily o 0,9%.

Za druhé čtvrtletí, analytici očekávají EPS v hodnotě 30 centů, tedy o něco méně z 31 centů viděných o rok dříve.

Americký Vanguard

Americký Vanguard Corp. z Newport Beach v Kalifornii, se soustředí na výrobu chemických výrobků, speciálně používaných zejména pro zemědělství. Akcie firmy jsou v letošním roce dole o 48%, na 12,32 dolarů za kus. Akcie mají dividendový výnos 1,51%.

Společnost vykázala 88% pokles EPS v prvním čtvrtletí na 7 centů, jak čisté tržby poklesly o 33% na 81,1 milionu dolarů. Americký Vanguard předtím oznámil, že dlouhodobé vlhké počasí v Středozápadních státech během jara roku 2013 způsobilo neobvykle vysokou úroveň výrobků společnosti zůstávajících v distribučním kanálech až do konce roku.

Ale těžké zimní počasí v průběhu prvního čtvrtletí udělala situaci ještě horší, protože zákazníci soustředící se na pěstování kukuřice čelí dalšímu zpomalení, což negativně působí na poptávku po produktech American Vanguard.

Analytici oslovení agenturou FactSet očekávají, že American Vanguard ve druhém čtvrtletí dosáhne EPS úrovně 10 centů, což je však 19 centový pokles ze stejného období minulého roku.

ENPRO Industries
   
ENPRO Industries, vyrábí těsnění používané průmyslovými výrobci, stejně jako ložiskové produkty a hliníková pouzdra používaná při výrobě motorů, kompresorů a elektrocentrál. Akcie v tomto roce rostly o 29% na momentální úroveň 72.18 dolarů za kus.   

První čtvrtletí EPS kleslo o 87% na 5 centů, protože společnost vykázala ztrátu ve výši 2,3 milionů dolarů zapříčiněnou konverzí dluhových cenných papírů do kmenových akcií.

Čisté tržby vzrostly na 87,2 milionů dolarů, zatímco hrubá marže se zvýšila na 33,6% z 32,8% v předchozím roce.

Analytici očekávají ve druhém čtvrtletí meziroční zvýšení EPS o 55% na 54 centů.

Newsletter