15 odvážných předpovědí Billa Gatese, které vyšly

V roce 1999 napsal Bill Gates knihu s názvem „Business @ the Speed of Thought“. V té publikoval patnáct odvážných předpovědí, které v té době mohly znít dosti neskutečně. Markus Kirjonen na svém blogu poukázal na to, jak přesný Gates dokázal být.

V knize Bill Gates nastínil, jak informační systémy, internet a technologie obecně změní způsob fungování světa. Leccos odhadl velmi přesně, některé jeho tipy znamenají velmi silná odvětví dnešní ekonomiky. Ať jde o chytré telefony, sociální sítě nebo inteligentní domy.

Zde jsou jeho předpovědi:

Budou vyvinuty automatizované srovnávače cen zboží a služeb. Lidé dostanou možnost porovnat ceny v rámci více webových stránek, obchodů. Bude pak velmi snadné najít nejlevnější produkt daného odvětví.

Lidé při sobě budou nosit malá zařízení, která jim umožní zůstat trvale v kontaktu s ostatními a například elektronicky nakoupit odkudkoliv. Budou mít možnost sledovat zpravodajství, zkontrolovat si rezervaci letu, sledovat informace z finančních trhů a provádět spoustu dalších věcí. Vše na těchto zařízeních.

Přes internet budou lidé platit účty, starat se o své finance, komunikovat s lékaři.

Vzniknou „personal companions“, které nabídnou propojení, synchronizaci a výměnu dat ve všech zařízeních, ať už je budete mít doma nebo v práci. Zařízení vám bude hlídat emailovou schránku, posílat upozornění a podávat informace, které potřebuje. Když půjdete do obchodu, jednoduše řeknete, co hodláte vařit, zařízení dohledá recept a vygeneruje seznam věcí, které budete muset nakoupit. Bude zároveň o vašem nákupu a harmonogramu informovat všechna vaše další zařízení, která používáte, což jim automaticky umožní přizpůsobit se tomu, co zrovna děláte.

Běžnou věcí bude stálý záznam z vašeho domu. Bude vás informovat, když vás někdo navštíví a vy zrovna nebudete doma. Zvýší vaše bezpečí.

Soukromé webové stránky pro vaše přátele a rodinu vám umožní vzájemnou komunikaci či plánování společných událostí.

Bude existovat software, který ví, na kdy a kam jste si rezervovali výlet a navrhne vám akce či další činnosti v místě výletu. Ví, co vás baví, a vyhledá zajímavé nabídky nebo i slevy u aktivit, kterých se chcete zúčastnit.

Při sledování sportovního programu v televizi bude možné živě diskutovat to, co se zrovna děje. Bude také možné hlasovat o tom, kdo vyhraje.

Zařízení budou zvládat inteligentní reklamu. Budou znát vaše nákupní zvyklosti a budou zobrazovat reklamy šité na míru vašim preferencím.

Televizní vysílání budou zahrnovat odkazy na příslušné webové stránky s obsahem, který doplňuje to, co zrovna sledujete v televizi.

Obyvatelé jednotlivých měst a zemí budou mít možnost účastnit se internetové diskuse, která se jich konkrétně týká. Na téma místní politická situace, městského plánování nebo bezpečnosti.

On-line komunity nebudou ovlivněny vaší lokalitou ale vašimi zájmy.

Projektoví manažeři, kteří budou dávat dohromady tým na určitý projekt, budou komunikovat on-line. Popis projektu, výběr či doporučení na jednotlivé lidi, kteří by odpovídali jejich požadavkům.

Kdo zrovna hledá práci, neměl by mít problém ji hledat online. Na internetu budou deklarovat své zájmy, potřeby a specifické dovednosti.

Firmy si budou vzájemně nabízet práci, ať už budou hledat někoho na stavební projekt, výrobu filmu nebo reklamní kampaň. Bude to efektivní pro všechny, kdo chtějí outsourcovat práci, na kterou sami nestačí.

Teď už stačí se jen pohodlně posadit a spojovat si. Sociální sítě Facebook či Twitter, chytré telefony Apple, Samsung a další, profesní síť LinkedIn, aplikace Siri či Google Now, dálkové řízení světel, topení či žaluzií ve vašem domě…

Newsletter