5 gigantů, kteří mohou těžit z páteční rebalance S&P500

Blíží se termín rebalancování hlavních amerických indexů. To s sebou může přinést nemalé pohyby kurzů akcií v těchto indexech zastoupených. O jaké akcie bude pravděpodobně největší zájem? Vše se pokusili propočítat stratégové investiční banky Jefferies.

Pojďme se podívat na nejprestižnější index S&P500. Nejen on projde tento pátek rebalancováním, což znamená, že dojde k přepočítávání procentuálního zastoupení jednotlivých akcií v tomto indexu. Vzhledem k tomu, že strukturu indexu kopíruje mnoho fondu a portfolio manažerů, znamená jakékoliv rebalancování i nákup či prodej velkého objemu akcií na trhu.

Analytici Jefferies se znalostí struktury portfolií největších hráčů na trhu kalkulují, že k významným prodejům v důsledku rebalancování S&P500 dojde v sektoru zdravotní péče a spotřebního zboží. Naopak velké nákupy se dají čekat u akcií technologických.

Microsoft

Největší nákupní zájem by tak měl být znatelný u akcií Microsoft. Jefferies odhaduje, že portfolio manažeři kopírující index S&P500 budou muset dokoupit akcie Microsoftu při dnešním kurzu v hodnotě 3,6 mld. USD, tedy zhruba 76 milionů kusů akcií. Průměrný denní objem akcií Microsoft je přitom zhruba 30 milionů akcií (ale pozor, nehledě na to, jestli jde o prodej nebo nákup). Aktuální cena akcie Microsoft je 46,2 USD, cílová cena dle Thomson/First Call je 46,69 USD a dividendový výnos 2,4 %.

Facebook

Portfolio manažeři pravděpodobně budou muset dokoupit i akcie Facebooku, a to v objemu 1,89 mld. dolarů, což při dnešních cenách znamená zhruba 25 milionů kusů akcií. Průměrný denní objem obchodů s akciemi Facebook činí 36 milionů kusů. Aktuální kurz na burze je 75,7 USD (-2,3 %), konsensuální cílová cena je 86,2 USD.

Coca-Cola

Zájem by měl být dále o akcie Coca-Cola, která by měla zaznamenat nákupy v objemu 744 mil. USD, tedy zhruba 18 milionů klusů akcií. Průměrný denní objem obchodů u akcií Coca-Cola je přitom 12,6 milionů kusů. Aktuální kurz akcií Coca-Cola na burze je 41,5 USD (+0,1 %), konsensuální cílová cena činí 45,4 USD a dividendový výnos je 2,95 %.

Morgan Stanley

Banka Morgan Stanley by měla na základě rebalance indexu S&P500 zaznamenat nákup v objemu 500 milionů dolarů, což znamená zhruba 14 milionů kusů akcií. Průměrný denní objem obchodů s tímto titulem dosahuje za poslední rok 8 milionů kusů akcií. Aktuální kurz akcií Morgan Stanley je 35,2 USD (+0,4 %), konsensuální cílová cena analytiků dosahuje 35,15 USD a dividendový výnos činí 1,14 %.

3M

U společnosti 3M Co. analytici Jefferies očekávají nákup v objemu 407 milionů dolarů, tedy zhruba 2,9 milionů kusů akcií. Průměrný denní objem obchodů s akciemi 3M dosahuje 1,9 milionů akcií. Akcie 3M dnes na burze stagnují na 143,9 dolarech, konsensuální cílová cena na trhu činí 152,5 USD a dividendový výnos u 3M je 2,4 %.

Závěrem, přestože teoreticky může dokupování uvedených akcií do portfolií fondů a investorů kopírujících index S&P500 vést k výraznému vzestupu kurzu těchto akcií, není známo nic o načasování tohoto kroku. Potřebné množství akcií sice přesahuje ve všech případech průměrný denní objem obchodů s daným titulem, portfolio manažeři a investoři ale mohou dokupování provést v několika dnech či týdnech, není ani vyloučeno, že rebalanci svých portfolií v určité míře již provedli s předstihem a nákupy jsou tak již zahrnuty v dnešních cenách. 

Newsletter