50 Cent, Mike Tyson… Bankroty celebrit

Každá reklama je prý dobrá reklama, jenže rapper 50 Cent by s tím tak úplně nemusel souhlasit. V poslední době se jeho umělecké jméno v médiích objevuje pouze v souvislosti s jedním tématem a tím je vyhlášení osobního bankrotu.

S ním související dokumenty podal pod svým pravým jménem Curtis James Jackson III a doložil, že jeho majetek sice dosahuje výše 10 až 50 milionů dolarů, jenže stejných výšin dosahují i jeho dluhy. Vyhlášení bankrotu mu umožní pokračovat v jeho obchodních zájmech, zatímco reorganizuje své osobní finance. Přesné důvody pro vyhlášení bankrotu nejsou zatím známy, ale rozhodnutí učinil krátce poté, co mu soud nařídil zaplatit 5 milionů dolarů ženě, jejíž erotickou nahrávku umístil na internet bez jejího souhlasu.

Jackson však není první a nejspíš ani poslední známou osobností, která musela vyhlásit bankrot. Prostě jednou jsi nahoře a jednou dole a vzhledem k tomu, že v roce 2000 přežil útok, při kterém byl devětkrát postřelen, věřme, že přečká s hlavou vzhůru i tento mediální kolotoč.

Další slavná americká osobnost, která zažila tuto nepříjemnou finanční situaci, je moderátor populární talk show Larry King. O bankrot podle deníku The Telegraph požádal v roce 1978, tedy ve stejném roce, kdy začal dělat svou show v rádiu, která ho dovedla až k jeho televizní spolupráci s CNN. Jeho dluhy prý dosahovaly až 350.000 dolarů.

I zpěvačka Toni Braxton, známá především díky svému hitu „Un-Break My Heart,“ má své vlastní zkušenosti s vyhlašováním bankrotu. Návrh na konkurs totiž podala hned dvakrát. Poprvé v roce 1998, kdy její dluhy dosahovaly 3,9 milionu dolarů, a podruhé v roce 2010, kdy její dluhy činily podle agentury Reuters dokonce 10 až 50 milionu dolarů. Způsob řízení, který byl v jejím případě zvolen, se někdy nazývá „ přímý bankrot,“ nezahrnuje plán splácení a dluhy jsou kompletně smazány.

Další celebrita, která by si měla najmout lepšího finančního poradce, je legenda boxu Mike Tyson. O vyhlášení bankrotu požádal v roce 2003 a to po 9milionovém rozvodovém vyrovnání a několika špatných finančních rozhodnutích. V té době měl podle New York Times Mike Tyson vyděláno za předchozích dvacet let až 400 milionů dolarů, jenže téměř veškerý svůj majetek promrhal. Tyson podle seznamu věřitelů dlužil peníze 298 různým lidem a firmám. Byl také nucen prodat své sídlo v hodnotě 21 milionů dolarů v Connecticutu, které si od něj shodou okolností koupil právě 50 Cent.

Bankrot potkal i další hip-hopovou hvězdu MC Hammera a to v roce 1996, kdy vyčíslil své dluhy až na 13,7 milionu dolarů, jeho majetek však dosahoval hodnoty 9,6 milionu. Na vrcholu své slávy měla hudební hvězda kolem sebe údajně až 200členný tým lidí, který ho stál měsíčně až 500.000 dolarů.

Mezi další známé celebrity, které byly nuceni vyhlásit osobní bankrot, jsou mimo jiné i herečka Kim Basinger, zpěvačka Cyndi Lauper, hudebník Meat Loaf, herec Gary Coleman, herec Burt Reynolds anebo americký zpěvák Marvin Gaye, který má na svědomí například velmi známou píseň „Ain´t no mountain high enough“.

Newsletter