Uplynulý týden se tak jako většina týdnů v posledních šesti měsících nesl ve znamení silného dolaru a slábnoucího eura. Za hlavní příčinu tohoto trendu lze brát pokračující divergenci mezi monetární politikou dvou hlavních světových ekonomik, nadále se zlepšující americká ekonomická data, a zhoršující se stav evropské ekonomiky. Jedním z hlavních katalyzátorů v minulém týdnu bylo čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, při kterém guvernér ECB Mario Draghi zaujal nečekaně holubičí postoj a prohlásil že vidí prostor pro horší prognózu i využití dalších monetárních nástrojů za účelem nastartování ekonomiky a odvrácení hrozby deflace.
Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24
Euro reagovalo poklesem na nová více jak dvouletá minima. Druhým katalyzátorem bylo páteční zveřejnění údajů z amerického trhu práce, jehož vyznění lze považovat za solidní. Pokles nezaměstnanosti na 6ti letá minima 5,8 procent společně s přírůstkem pracovních míst přesahující laťku 200 tisíc již devátý měsíc v řadě, potvrdilo nadále se zlepšující stav americké ekonomiky, ač konečné číslo 214 tisíc nových pracovních míst bylo mírným zklamáním. Dolar na tyto údaje zareagoval oslabením a vůči euru uzavřel na 1,2452 dolarů za euro.
Nezaměstnanost v USA opět překvapuje, tvorba míst dál slušná
Spíše než otevíráním dlouhých býčích pozic, lze páteční růst eura vůči dolaru vysvětlit takzvaným short squezem, tedy uzavíráním pozic obchodníků spekulujících na pokles a vybíráním tak jejich zisků. Není vyloučeno, že tento proces bude zpočátku nového týdne pokračovat. Můžeme tak být svědky krátkodobé konsolidace, případně i mírné korekce a to i z důvodu že objem krátkých pozic na dolaru dosahuje několikaletých maxim nasvědčujících překoupenosti americké měny.
Z fundamentálního hlediska však momentálně nevidím jediný důvod pro koupi eura. Spíše naopak. Čtvrteční Draghiho proslov, vyznívající pro brzké započetí programu odkupu korporátních dluhopisů, je v mém pohledu hlavním katalyzátorem, jenž by se měl zasloužit o pokračující dlouhodobější pokles evropské měny vůči té americké. Momentální technická konsolidace tak dává ideální možnost pro otevření krátké pozice na euru vůči dolaru.
Navrhovaným scénářem je otevření krátké pozice na úrovni 1,247 s úrovní pro výběr zisků pod 1,23 dolarů za euro. V případě že short squeze bude pokračovat, bych volil postupné otevírání pozic na 1,2513, 1,256, a 1,2611 kde se nacházejí důležité technické cenové rezistence. Stop Loss, jakožto nedílná součást každého obchodu, bych nastavil nad úrovní 1,267, jejíž prolomení by znamenalo z pohledu technické analýzy pozastavení býčího dolarového trendu, tedy věc v momentální konstelaci jen těžko uskutečnitelná. Hodně štěstí!