Evropský boj proti daňovým rájům – aktualizace

Dnešním dnem pokračuje setkání ministrů financí zemí eurozóny. Tzv. Euroskupina se tentokrát zaměří mimo jiné i na daňovou otázku, konkrétně na problematiku daňových úniků. V rámci toho dojde i na aktualizaci černé listiny, která vznikla již v roce 2016. Některé země z ní budou odstraněny, jiné naopak přidány.

Jak informoval sever The Economist, ze seznamu zemí, jejichž systém nedělá dle představitelů EU dost, aby zamezil daňovým únikům, by měl být odstraněn Bahrajn, Marshallovy ostrovy a ostrovní ministát Svatá Lucie. Společně s nimi by mělo být vyjmuto dalších osm států, kterým se podařilo uplatnit takové změny, aby již dále neumožňovaly daňové uniky v takové míře jako kdysi.

Mince má ale i druhou stranu. Do seznamu byly přidány i některé nové země. Dle The Economist by se mělo jednat o Bahamy, Panenské ostrovy a ostrovní státy Svatý Kryštof a Nevis. Zbylá šestice černé listiny pak zahrnuje Americkou Samou, Guam, Namibii, Palauskou republiku, stát Samoa a Trinidad a Tobago.

Pravdou je, že seznam daňových rájů, za kterým stojí EU, bývá často kritizován například proto, že neobsahuje žádné evropské ráje jako Maltu či Lucembursko. Nicméně, samotná listina je obvykle ostře sledována. Jurisdikce vyjmenované v seznamu, resp. instituce a subjekty mající v nich sídlo, mohou například podléhat mnohem silnějším finančním kontrolám ze strany EU.

Newsletter