Americké výnosy středních splatností korigují včerejší růst. Dolar zpevnil pod 1,0650 za euro po nad očekávání horších inxech PMI z Francie. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Komentář: Bylo by nemoudré se radovat, že se inflace vydala směrem dolů

I když jsou inflační údaje za srpen o dost nižší, než předpokládá inflační prognóza ČNB i než kolik činilo tržní očekávání, a jejich meziroční přírůstek je také o něco málo nižší než v červenci, bylo by nemoudré se radovat, že se inflace vydala směrem dolů. Nadále zůstává dramaticky vysoká. Pohled na jednotlivé položky spotřebitelského koše, jak z pohledu jejich meziměsíčního, tak meziročního růstu, jasně ukazuje, že dopad inflace na domácnosti zůstává mimořádně tíživý.

Výhled dalšího cenového vývoje zůstává krajně nejistý. Inflace může být vzhledem ke své výšce velmi volatilní, fenomén inflačních očekávání a na ně navázaných indexací nadále hrozí. I když dnešní údaje mohou hrát do karet těm, kteří chválí ČNB za její vyčkávací přístup, problém inflace zdaleka nevyšuměl a pravděpodobné náklady vyčkávací taktiky se nezmenšují.

Newsletter