Strýček (Zonky): Půjčovat peníze jde bez velkých a nákladných institucí

Propojení technologií (FinTech) a základních principů sdílené ekonomiky, na kterých je Zonky založena (tzn. propojování lidí, kteří peníze mají s těmi, co by je chtěli), nám dává sílu stovek bank. Serveru Roklen24 to řekl šéf marketingu Zonky Jakub Strýček, který bude jedním z řečníků na FinTech Startup Summitu, jenž se koná již ve čtvrtek 17. srpna ve smíchovském technologicko-podnikatelském inkubátoru Node5

Jako jeden z řečníků vystoupíte na FinTech Startup Summitu, a to s tématem „Sdílená ekonomika jako alternativa bankovním půjčkám“? Můžete krátce shrnout, jak to dělá Zonky?

Na Zonky.cz věříme, že i taková věc jako je půjčování peněz se dá dělat jinak. Bez velkých a nákladných institucí. Chceme se zařadit mezi firmy, které mění pravidla hry na svém trhu. Propojení technologií (FinTech) a základních principů sdílené ekonomiky, na kterých je naše služba založena (tzn. propojování lidí, kteří peníze mají s těmi, co by je chtěli), nám dává sílu stovek bank. A jako značce nám to umožňuje tuto sílu propůjčit našim zákazníkům, aby novým chytrým způsobem získali tu nejlevnější půjčku na trhu.

Jakou roli dnes hrají technologie?

Rozvoj technologie směrem k jednoduchosti a možnosti velmi rychle propojit lidi s potřebami s těmi, kteří jim umí nabídnout řešení, nám spolu s lidským přístupem, umožňuje stejně jako jiným firmám v jiných segmentech postavených na bázi sdílené ekonomiky, vytvořit silnou a levnější alternativu k tak běžné věci jako je bankovní půjčka.

CEO Zonky Novák: Překročili jsme miliardu, na trhu chceme 10 %

Jaké jsou tedy podle Vás výhody Zonky oproti tradičním bankám?

Tím, že neneseme žádné enormní náklady na náš provoz, jsem schopni nabídnout stejnou službu mnohem levněji. To, co je u podobných projektů jako jsme my, ať už u nás nebo v zahraniční rozdílné je, pro koho je služba primárně určena a jakou úroveň vyhodnocování rizik pro své investory přináší.

Jak tedy přistupujete k vyhodnocování rizik?

My se u nás v Zonky soustředíme na maximální možnou úroveň vyhodnocování rizik u každé jednotlivé půjček, které u nás investoři na tržišti najdou a zároveň vždy ke každé poptávce o půjčku přistoupit maximálně férově.

Jak se Zonky dotýkají regulace?

Oproti jiným službám na principech sdílené ekonomiky z jiných segmentů, u kterých teď a v nejbližší době bude silně rezonovat otázka regulace, se Zonky výše zmiňované netýká. Už teď podléháme velmi přísné regulaci. Podléháme zákonu o spotřebitelském úvěru a samozřejmě musíme mít registraci u České národní banky, která na nás dohlíží. Navíc se na nás od ledna 2018 chystá tzv. směrnice PSD2. Ta má vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby, regulovat banky a nové poskytovatele platebních služeb.

Newsletter