Roklen indikátor: Ekonomika balancuje na vrcholu hospodářského cyklu


10:00 • 2. února 2018

Tagy: Roklen indikátor, ČR, Ekonomika

Česká ekonomika balancuje na vrcholu hospodářského cyklu. Nejhlouběji ve fázi expanze se stále nachází trh práce, zatímco zbytek ekonomiky se přesouvá do fáze zpomalení. Lednový Roklen indikátor identifikuje i výrazný posun 10letých dluhopisů z fáze expanze do oblasti zpomalení. Tento posun ale nereflekuje ekonomickou situaci.

Lednový Roklen indikátor ospravedlňuje četnost, s jakou se do médií dostávají ceny nemovitostí a nedostatek pracovní síly. Signály z trhu práce v podobě (inverzní) míry nezaměstnanosti a počet volných pracovních míst se v meziměsíčním srovnání posunuly dále na „sever“ nad dlouhodobý trend. Především další růst počtu volných pracovních míst je vzhledem k sezónnímu efektu začátku kalendářního roku neobvyklý.

Nejmarkantnější pohyb na pomyslné mapě hospodářského cyklu zažil v posledním vydání Roklen indikátoru úrok na 10letém státním dluhopisu.  Tento pohyb je však potřeba vnímat velmi opatrně. Změna výnosu státních dluhopisů ke konci roku odráží především růst poptávky po dluhopisech z institucionálních důvodů a nikoliv stav současného ekonomického fundamentu. Naopak maximálně v horizontu několika měsíců se výnos státních dluhopisů vrátí na rostoucí trajektorii. Růst výnosů státních dluhopisů v letošním roce se věnuje například i zpráva Komerční  banky.

Shluk zbylých proměnných se v meziměsíčním porovnání výrazně nezměnil, a to částečně i vinou frekvence zveřejnění dat, kdy na ta čtvrtletní si budeme muset ještě počkat. V době příštího vydání Roklenu Indikátoru budou k dispozici i předběžná data o HDP z konce roku 2017, která jistě poskytnou více informací o dynamice ekonomiky.

 

RSS

Během magisterského studia na Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově si postupně vyzkoušel zahraniční univerzity v Holandsku, Číně a Španělsku. Ve studiu pokračuje v rámci CERGE-EI, kde je ve druhém ročníku PhD programu. Je spoluzakladatelem serveru SmallTalkEconomics.com.   Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.