Bude hůř. Alespoň podle výhledu MMF


15:44 • 26. června 2020

Tagy: Saxo Bank, Ekonomika, MMF

Mezinárodní měnový fond zveřejnil svoji nejnovější prognózu dopadu koronakrize na globální ekonomiku. Není překvapením, že MMF svůj předchozí odhad z dubna posunul ještě více směrem dolů. Globální ekonomice nově předpovídá hluboký propad o 4,9 % a mírné oživení o 5,4 % v příštím roce.

Ze zprávy vyplývají následující závěry:

Prognóza potvrzuje, že jsme vstoupili do nejhlubší ekonomické recese v moderní historii. Škody si vyžádají až 12 bilionů dolarů. Základní scénář sice stále počítá s oživením ve tvaru písmena "V", to ale bude vyžadovat velkou dávku štěstí. Rozhodující bude epidemiologická situace, tedy to, zda se světu podaří vyhnout dalším vlnám pandemie. Vliv bude mít i to, nakolik účinné budou monetární a fiskální politiky.

Na rozdíl od předcházející ekonomické krize se poklesu nevyhne žádná oblast globální ekonomiky. Podle MMF už 90 % zemí spadlo do recese, nebo se tak brzy stane. V rozvinutých ekonomikách by HDP mělo klesnout o 8 % a v těch rozvíjejících o 3 %. Z velkých ekonomik se nad vodou s 1% růstem udrží pravděpodobně jen Čína. Indie poklesne o 4,5 % a Jižní Afrika o 8 %.

Situace v rozvinutých ekonomikách se bude pravděpodobně vyvíjet ještě hůře, než se čekalo. Pokles eurozóny se očekává až o 10,2 % (předchozí odhad hovořil o 7,5%), USA o 8 %, Francie o 12,5 %, Španělska o 12,8 % a Velké Británie o 10,2 %.

MMF upozorňuje, že prognóza se může ještě zhoršit. Nezohledňuje totiž zatím variantu možné druhé vlny pandemie na podzim či za rok. Stejně tak se nedá odhadnout ani efekt masivních podpůrných balíčků centrálních bank a rozpočtových výdajů. Prozatím se například objem stimulů v Číně zdá nižší než po finanční krizi v roce 2008. To se negativně projeví na zemích produkujících komodity, jako je Brazílie, Jižní Afrika a Rusko.

Úroveň globálního dluhu s meziročním růstem až o 20 % pravděpodobně překoná dosavadní vrchol z doby konce druhé světové války.

MMF dále upozorňuje na zjevně odlišný vývoj v reálné ekonomice a na finančních trzích. Stojí za tím neustále rostoucí přísun likvidity ze strany centrálních bank. To je například důvod, proč se podařilo Rakousku prodat dluhopisy se splatností 100 let za úrok 0,88 %. Něco takového by přitom ještě nedávno bylo nepředstavitelné.

Přesto, že je současná prognóza MMF mnohem realističtější, než byla ta dubnová, i nadále platí, že předpovídat ekonomický vývoj je při současných podmínkách velmi náročné. Dokazuje to i velký rozptyl mezi jednotlivými předpověďmi. Agentura Bloomberg například zohlednila 74 predikcí analytiků a ty se v odhadu změny ročního HDP Číny pohybují od -3 % po +3,5 %. Ekonomické modely zkrátka nejsou schopné zohlednit faktor pandemie a často přehnané reakce na krize.

Nejnovější zpráva MMF je užitečným připomenutím, že krize bude hlubší, než se z trhů zdá. A také toho, že zda dojde oživení ve tvaru písmene V, je ve hvězdách. Pravděpodobnější je totiž to, že dojde jen velmi pomalému růstu, který bude provázet nárůst nesplacených bankovních úvěrů ve druhém kvartálu. Důsledkem bude nevyhnutelný nárůst nezaměstnanosti po skončení státních záchranných programů.

 

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.