Řítí se eurozóna do problémů?


13:16 • 6. prosince 2018

Tagy: Saxo Bank, eurozóna, Německo, Ekonomika

Důvěra evropských zákazníků upadá a v ekonomikách eurozóny se projevuje stále více problémů. Viditelné signály nejsou příznivé. Situace Německa je z nich nejhorší.

Střet s realitou pro ekonomiky eurozóny pokračuje. Kvůli údajům, které byly horší, než se čekalo, zejména pokud jde o důvěru zákazníků, zůstává index ekonomického překvapení Citi pro eurozónu od března 2016 nadále v záporných číslech a v těsné blízkosti minima, na -62,9. Tento pokles přispěl k tlaku na evropské akcie, které jsou tlačeny dolů od začátku tohoto roku, a vysvětluje také rozdíl mezi výkony akciových trhů eurozóny a Spojených států. Pokud budou ekonomické údaje nadále neuspokojivé, tato situace zřejmě potrvá. 

Zaostávající údaje k růstu jsou neuspokojivé. Indikátor růstu EuroCOIN klesá už od maxima v roce 2017 a nyní ukazuje pouhých 0,47 %. To naznačuje, že HDP eurozóny bude i ve čtvrtém čtvrtletí nevýrazné a že Evropská centrální banka bude na svém jednání 13. prosince muset snížit vyhlídky růstu pro období 2018/2019.

Německo ztrácí energii

Ve třetím čtvrtletí 2018 vykázalo Německo negativní HDP způsobené vyšším obchodním pesimismem a problémy v automobilovém odvětví. V automobilovém průmyslu převládá negativní pocit více než v ostatních sektorech a blíží se minimům letošního roku.

Po řadu desetiletí představoval automobilový průmysl to nejlepší z německé ekonomiky a tvořil zhruba 14 % HDP. Dnes se potýká s řadou problémů spojených se vstupem na trh s elektromobily a s celkovým poklesem na globálním trhu. Dva největší trhy – Spojené státy a Čína – zažívají pokles tržeb. Ve Spojených státech je nyní prodej automobilů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně nižší, což by mohlo vážně ovlivnit vyhlídky na doprodej modelů za rok 2018 a představení modelů 2019. V Číně je situace mnohem horší: kvůli zpomalení růstu vykázal prodej automobilů v září největší pokles za sedm let. Přidejme tomu hrozbu nových amerických cel, která určitě situaci pro německý export a celou ekonomiku nezlepší.

Závěrem

Konsenzus o růstu eurozóny je stále až moc optimistický, což povede v roce 2019 ke zklamání trhu. Nadcházející jednání ECB sice přinese konečné rozhodnutí o ukončení kvantitativního uvolňování a podrobnosti o reinvesticích, pozornost se však upírá hlavně na nové makroekonomické odhady. V roce 2019 očekáváme více holubičí přístup. Německo až příliš závisí na svém automobilovém průmyslu, který nedokázal využít nástupu elektromobilů, a proto země představuje slabinu, kterou je třeba v nadcházejících letech v eurozóně sledovat.

Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.