Kryptoměnový výhled aneb Čína jako vládce


15:41 • 19. listopadu 2018

Tagy: Saxo Bank, Kryptoměna, Bitcoin, Čína, FinTech

Rozvíjející se trhy hrají zásadní roli v odvětví těžby kryptoměn. Tu získaly díky nadbytečné výrobní kapacitě a levné elektrické energii. V tomto odvětví hraje nyní prim Čína. Většina výrobců specializovaného hardwaru má velkou část svého provozu právě tam. Čína má také největší hash rate (počítačovou výkonnost) ze všech zemí. Většina statistik uvádí, že podíl země rudého draka na bitcoinové síti je více než polovina světové těžby, což znamená, že většina výnosů ze sítí kryptoměn plyne právě čínským operátorům.

Navíc díky tomu, že tři největší výrobci hardwaru pro kryptoměny v nedávné době požádali o vstup na burzu, hongkongská burza nyní investorům nabízí přístup k 85 % hardwaru pro těžbu kryptoměn podle příjmu a expozice až do výše 40 % odměn za těžbu bitcoinu, což dále upevňuje pozici Číny jako hlavního trhu pro přístup do infrastruktury kryptoměn.1

Omezení existují

Na druhé straně jsou země, jako je Vietnam a Venezuela, kde je dovoz hardwaru pro těžbu kryptoměn na území státu zakázán. Je to pokus o regulaci toku kryptoměn. Studie z počátku tohoto roku uvádí náklady na vytěžení jediného bitcoinu ve Venezuele ve výši 532 dolarů. Vzhledem k tomu, že obtížnost získání bitcoinu se více než zdvojnásobila, budou nyní tyto náklady pravděpodobně mnohem vyšší. Občané Venezuely a dalších rozvíjejících se trhů se přiklánějí ke kryptoměnám s cílem ochránit své úspory před hyperinflací.

Někteří věří, že kryptoměny jsou nestabilní a neudrží hodnotu, zatímco jiní lidé v rozvíjejících se zemích s přísným monetárním režimem je vnímají jako způsob, jak ochránit hodnotu a majetek. Ať už je to vyvoláno potřebou bojovat proti cenzuře a ukládat svůj majetek do něčeho, co není možné zkonfiskovat jako hmotné statky, nebo zda jde o potřebu najít relativně stabilní prostředek směny pro každodenní transakce, používání kryptoměn v rozvíjejících se zemích je často výrazně odlišné od těch rozvinutých se stabilními finančními trhy.

Pozitivní výhled

Předpokládáme, že rozvíjející se trhy budou hrát stále výraznější roli v růstu a rozšíření kryptoměn. Čína bude i přes nedávnou geografickou diverzifikaci domácích firem a nárůst konkurence od zahraničních vyzyvatelů nadále dominovat globální těžbě. Během příštího býčího růstu predikujeme exponenciální růst trhu těžby kryptoměn. Kapitál získaný v nadcházejících IPO investorům nabídne značnou expozici na trhu s kryptoměnami a výrobcům poskytne značné zdroje na vývoj nového hardwaru. Navíc se zdá, že právě rozvíjející se ekonomiky, které jsou pod největším tlakem, fungují jako laboratorní myši. Vzhledem k rostoucí nejistotě a geopolitickým rizikům by kryptoměny mohly opět růst, pokud dojde k tlaku na globální monetární systém.

1.Přesný údaj o příjmech a hash rate je obtížné získat, protože některé největší těžební pooly jsou otevřené. Těžební pooly dovolují přístup k těžbě komukoli bez ohledu na jejich geografickou pozici. To zajišťuje pravidelný přísun výnosů jednotlivým těžařům.

Autor: Jacob Pouncey, odborník na krypto aktiva Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Jacob Pouncey začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2017 jako odborník na krypto aktiva. Oblast kryptoměn a blockchainů sleduje od roku 2013. Jacob se zaměřuje na hloubkovou analýzu krypto trhů s hlubokým porozuměním technologií a fundamentálních ukazatelů, které ovlivňují prostor krypto aktiv. Jacob se ve své tržní analýze obvykle zaměřuje na středně- a dlouhodobé ukazatele.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.