Je velká výhoda mít vlastní měnu!


16:04 • 16. března 2020

Tagy: Vltava Fund, koruna, Ekonomika, Itálie, euro, EURCZK, investice

Česká koruna v posledních dnech výrazně oslabuje, a to je dobře. Člověk nemusí být ekonom nebo génius, aby viděl, že česká ekonomika, která je z části zavřená, jede na menší výkon než před rokem. Je tedy v poklesu. Jedním z mechanismů, který může zmírnit dopad částečného umrtvení naší ekonomiky, je kurz české koruny vůči hlavním zahraničním měnám. V tom je naše velká výhoda ve srovnání se zeměmi, které vlastní měnu nemají.

Příkladem může být Itálie. Její ekonomika je pravděpodobně v ještě větším poklesu než ta naše. Navíc je zadluženější a má mnohem slabší bankovní sektor. Jelikož však Itálie funguje v měně, která není její vlastní, ale je společnou měnou EU, ve srovnání s námi jí schází jeden stupeň volnosti a to právě ten nejdůležitější. Nemůže emitovat vlastní měnu ani ji devalvovat. Vyrovnávání poklesu proběhne tedy více prostřednictvím nezaměstnanosti, poklesu cen a s mnohem většími dopady na státní finance. Vystoupit z eura je velmi obtížné, ale domnívám se, že kdyby měli Italové dnes rozhodovat o přistoupení k euru, odmítli by to. Jsem moc rád, že nejsme v jejich situaci.

Co se týče investování, pokud máte své investice z velké části v zahraničí, pak dnes na poklesu koruny vyděláváte. Alespoň malá náplast na současné poklesy cen. V každém případě by asi ale nebylo dobré podlehnout lákadlu snadných zisků a začít spekulovat na měnách samotných. Je to trochu takové minové pole a je zbytečné snažit se v něm probíhat. Samotné akcie dnes nabízejí plno fantasticky levných příležitostí a je lepší se soustředit právě na ně.

Investujte opatrně!

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dan vystudoval VUT Brno. V letech 1993-1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a.s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999-2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a.s. a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knih „Naučte se investovat“ a „Akciové investice“.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.