Strategie na míru současnému býkovi. Vyplatí se buying-the-dip?


12:06 • 22. prosince 2017

Tagy: Akcie, investice, Wall Street, bublina

Spolu s tím, jak americké akciové indexy trhají nové a nové rekordy, je stále jasnější a jasnější, že současná akciová rally se zařadí k nejdelším býčím trhům v burzovní historii. Řeklo by se, že pro investory je to šťastné období, ovšem řada z nich si může lámat hlavu nad tím, jakou vlastně zvolit investiční strategii, když se akcie zdají být podle takřka všech měřítek zjevně nadhodnocené. 

Jednou z investičních strategií, která jako by byla stvořená právě pro tento čas, je přístup zvaný buying-the-dip, který obchodníci vyvinuli pro potřeby býčího trhu, jenž trvá déle než 8 a půl roku. Tato strategie spočívá v tom, že investor nakupuje jednotlivé tituly vzápětí poté, co se objeví propad v jejich ceně. Takové chování tak přispívá k udržení býčího trendu a rychlému vyrovnání korekcí.

Nadhodnocené akcie? Pět investičních tipů, jak na ně

Investoři, kteří využívají buying-the-dip, se tedy neobávají krátkodobých šoků v cenách akcií, ale naopak se je snaží využít k dosažení vyšších zisků na rostoucím trhu. A jak informoval Business Insider na základě dat Bank of America Merrill Lynch, v současné době se tato strategie stává stále oblíbenější. To dokládá i fakt, že se intradenní realizovaná volatilita rekordně zvýšila. To je totiž trend, který je příznačný pro rostoucí využívání buying-the-dip.

Business Insider také vypíchl tři příklady praktického uplatnění buying-the-dip:

  • V květnu poklesl index S&P 500 za jediný den o 1,8 %. Poté získal 85 % této ztráty v následujících třech dnech, což je druhé nejrychlejší vyrovnání ztráty v historii indexu. 
  • V červnu roku 2016 poklesla hodnota indexu S&P 500 o 5,3 % během dvou obchodních zasedání po hlasování o brexitu. Tyto ztráty byly vyrovnány přibližně za týden.
  • V srpnu 2015, kdy Čína neočekávaně znehodnocovala svou měnu, zaznamenal index S&P 500 korekci ve výši 11 %. Na původní „předvýprodejovou“ úroveň se jeho hodnota vrátila během dvou měsíců.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Jak však upozorňuje server MarketWatch, z dlouhodobého hlediska není buying-the-dip tou nejlepší strategií. Jak dokládá následující graf, značně vyšších kumulativních výnosů za poslední století dosáhla i ta nejjednodušší strategie – koupit a držet.

Nicméně není třeba přístup buying-the-dip ihned zatracovat. Ve specifických dobách, pro kterou byl vymyšlen a kterou, jak se zdá, zažíváme nyní, může být chytrým nástrojem, jak vyždímat z býčího trhu maximum zisků. Je ovšem potřeba mít na paměti, že klíčovým předpokladem strategie buying-the-dip je to, že investor dokáže rozeznat dočasné ztráty, které se během krátké doby zase vyrovnají, od obratu dlouhodobého trendu a započetí naopak medvědího trhu. Zároveň však, jak již bylo zmíněno výše, hromadné využívání buying-the-dip do značné míry neutralizuje korekce, čímž stabilizuje býčí trh, který se tak díky očekávání o jeho pokračování stává sebenaplňujícím se proroctvím.

Jak investovat do akcií? Tři strategie s jasným návodem

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.