Smart City: Všelék ne. Účinné a rychlé řešení ano.


10:17 • 23. května 2018

Tagy: Mastercard, Smart City, Technologie, ČR, platební karty

V České republice registrujeme v posledních letech významné demografické změny, a to především ve městech, kde už bydlí více než polovina obyvatel. Nárůst počtu lidí sledujeme zejména v Praze, Brně a Liberci a jejich okolí. Není divu, neboť jsou to místa s velmi dobrou nabídkou pracovních příležitostí a solidní kvalitou bydlení i občanské vybavenosti. Na druhou stranu ale máme i oblasti, které čelí odlivu lidí – třeba Ostravsko nebo severní Čechy.

Obě skupiny nicméně spojuje to, že se dostávají pod tlak vinou zvyšujících se nároků na kvalitu a efektivitu veřejných a městských služeb. Na prvním místě jsou nuceny reagovat v případě dopravy, ať už hromadné nebo individuální. Doprava je pro zdárné fungování a správné rozvíjení měst totiž naprosto klíčovou oblastí.

Jak je známo, tak v případě Smart City projektů jsou základním pilířem pro zkvalitnění veřejných služeb moderní technologie. A předpokladem úspěchu projektů je využití takových technologií, které jsou samozřejmou součástí občanského života, což bezesporu jsou platební karty, mobilní aplikace nebo online platby.

Samotných platebních karet je v České republice již více než obyvatel a s každou takovou kartou se v průměru uskuteční přes pět transakcí za měsíc. Kritickým předpokladem využití platebních karet v projektech Smart City je přitom možnost bezkontaktního placení. K tomu u nás máme vynikající předpoklady, protože „contactless“ je více než 90 procent vydaných karet.

Dalším podstatným faktorem je, že platební karty už neslouží pouze jako nástroj pro platby u obchodníků nebo na internetu a pro vybírání hotovosti z bankomatů. Čím dál častěji jsou platební karty využívány rovněž jako nosič určité zakoupené služby – jízdného za dopravu, vstupenky do kina nebo zoo či permanentky sportovního klubu. Nemluvě o využití v mobilních aplikacích, které si ovšem nechme na jiný samostatný článek.

Obrovskou devízou platebních karet je dále jejich vysoká bezpečnost zaručená mezinárodními standardy. A v neposlední řadě je výhodou vybudovaná a plně funkční infrastruktura, která je navíc ve správě bank a platebních společností, což významně snižuje nákladovou stránku a rizika pro jednotlivá města.

Aktivnější zapojení platebních karet do projektů Smart City je očekáváno i od občanů. Ti dnes platí kartou u svého kadeřníka nebo v oblíbeném e-shopu, a tak chtějí platit i za městské a veřejné služby. Navíc nechtějí další platební, dopravní a jiné karty ve své peněžence, a proto oprávněně očekávají postupné využívání své platební karty i pro další nefinanční služby.

Doposud spuštěné fungující projekty Smart City v dopravě a ve školství, například v Plzni, Karlových Varech, Liberci, Chomutově, Ostravě nebo Kolíně, přinesly očekávanou velmi vstřícnou odezvu od všech zapojených osob – dopravců, cestujících, organizátorů akcí, škol, žáků i jejich rodičů.

Je třeba mít ale na paměti, že úspěch stávajících projektů Smart City se nezrodil náhodou, ale i díky tomu, že představitelé veřejné správy respektovali posloupnost a nutnost jednotlivých fází – od pečlivé definice vlastních potřeb přes analýzu současného stavu až po návrh celého řešení – a plánovali a řídili vše tak, aby splnili cíle a očekávání z pohledu měst i obyvatel. Bez pomoci silných a zkušených partnerů, jako jsou společnosti Mastercard a ČSOB, se města v dnešní době neobejdou.  

Mastercard s ČSOB chtějí s pomocí platebních nástrojů chytrá města  

Projekty Smart City určitě nepředstavují všelék na veškeré problémy, nicméně ve velké spoustě případů mohou městům významně napomoci poskytovat městské nebo veřejné služby rychleji, efektivněji a kvalitněji, a současně výrazně minimalizovat negativní dopad těchto služeb na infrastrukturu či kapacity města.

RSS

Petr Zlámalík je v Mastercard Advisors na pozici Managing Consultant zodpovědný za poskytování poradenských služeb bankovním i nebankovním klientům, a to především v České republice a zemích střední Evropy. Před nástupem do Mastercard působil v letech 2006-2014 ve společnosti Deloitte, kde se jako manažer a později senior manažer věnoval poradenským službám.

Má za sebou řadu úspěšných projektů zejména v dopravním sektoru několika evropských zemí. Zaměřuje se na současné trendy v různých odvětvích a implementaci technologických inovací.

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Ve svém volném čase se věnuje silniční cyklistice, tenisu či fotbalu. Rád vaří a cestuje.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.