Argentina. Co generace, to v průměru bankrot


15:47 • 25. května 2020

Tagy: Argentina, Dluh, bankrot, Vltava Fund

Mé vzpomínky na Argentinu jsou krásné. Okouzlující Buenos Aires, nádherné hory v okolí Aconcaguy, široké pampy, vodopády Iguazú, vinice, jídlo, muzika. To všechno mám v dobré paměti. Obrázek Argentiny by ale nebyl úplný bez ekonomického a finančního chaosu, který tuto zemi dlouhodobě doprovází.

Tento víkend Argentina nezklamala. Vyhlásila devátý bankrot od doby vyhlášení nezávislosti v roce 1816. To je v průměru jednou za každou generaci. Tentokrát uběhlo od posledního bankrotu v roce 2001 devatenáct let a svůj obrázek o Argentině tedy měnit nemusím.

Před třemi lety jsem se tady podivoval nad ochotou investorů kupovat emisi stoletých dluhopisů Argentiny. Emise byla třikrát přeupsaná a investoři si pochvalovali atraktivní výnos (7,125 %). Nad předchozími pravidelnými bankroty země jen mávli rukou. Neuplynuly ani tři roky a majitele těchto dluhopisů čeká jejich restrukturalizace. Jejich cena je aktuálně řádově na 30 % nominálu.

Během svého působení na trzích jsem si všiml, že vždycky, když dojde k nějaké překvapivé nebo nové události, investoři si z ní krátkodobě vezmou ponaučení, po čase ale na něj úplně zapomenou. Zde je tedy moje předpověď: Argentina restrukturalizuje svůj dluh, postupně se vrátí na trh s novými emisemi a nebude trvat dlouho a investoři opět budou ochotně nakupovat její dluhopisy nesoucí „atraktivní výnos“. Potom přijde bankrot číslo 10.

RSS

Dan vystudoval VUT Brno. V letech 1993-1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a.s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999-2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a.s. a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knih „Naučte se investovat“ a „Akciové investice“.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.