Smartwings? Neberte nám prachy!


15:30 • 19. května 2020

Tagy: ČR, vláda, aerolinie, stát, Koronavirus, Čína

Píáristi Smartwings jsou šikovní. Rozjeli moc pěkné vrtěti psem, kdy veřejnosti podsouvají, že když tenhle business pana Šimáněho a Číňanů krachne, nastane konec světa anebo se lidé dokonce nedostanou k moři do Bulharska. Nechybí tam nic: emoce, vlastenectví, falešné průzkumy...

Pokud bych se měl vsadit, tipoval bych, že vláda do Smartwings peníze nás, daňových poplatníků nakonec nějakým způsobem nalije a teď sledujeme dělostřeleckou přípravu.

Srovnejme si fakta: Smartwings na tom nebyly nijak skvěle ani před krizí, ta je jen dorazila. Před časem se umístily mezi 21 nejhoršími aerolinkami na světě podle Skytrax a loni zvítězily ve vytrvalostní soutěži: "Kdo doletí po Evropě nejdál na jeden motor s Boeingem 737 plným lidí".

Ale na českém trhu je aerolinka bezesporu mimořádně úspěšná. Má dokonce takovou pozici, že i kdyby zbankrotovala, vůbec to nemusí znamenat "zavření krámu". Bankrot může mít hodně tváří a podnik v takové situaci je ideálním adeptem na převzetí nebo odkup aktiv. Není to zase tak dávno, kdy podobným procesem prošla Sazka. Jsou snad kvůli tomu Češi ochuzeni o slast lehkého hazardu? Nikoliv. Sazka pěkně šlape, a že kdysi sehrála hlavní roli v dramatu žánru sci-fi: "Jak přivést ´zu grunt´ loterijní monopol", si už prakticky nikdo nevzpomene. Možná s výjimkou bývalých majitelů: sportovních svazů. Ty totiž šeredně utřely nos. Naopak radost byla na straně finančníků, pp. Komárka a Šmejce.

A to je, oč tu běží. Ono to může celkem pravděpodobně dopadnout tak, že si krachu Smartwings žádný dovolenkář nakonec možná ani nevšimne. Co ale hrozí, je přesun pěkného rance z kapsy jedné finanční skupiny a čínské státní korporace do kapsy finanční skupiny jiné. Z toho jsem ovšem jako daňový poplatník úplně naměkko a jdu na finanční úřad poslat dobrovolný příspěvek.

Článek vyjadřuje soukromé názory autora

RSS

Tomáš Šalamon je sériový podnikatel a CEO Incomakeru, česko-portugalské technologické firmy. Tomáš má inženýrské tituly z aplikované informatiky a z financí, MBA a Ph.D. z Informatiky. Na VŠE, své alma mater, také přednáší. Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.