Podpora EET? O koho se vlastně opírá ministryně Schillerová?


19:36 • 18. ledna 2018

Tagy: EET, daně, Ministerstvo financí

Ministryně financí Alena Schillerová v posledních dnech prezentovala, jakou má EET podporu u podnikatelských spolků a že se s těmito spolky bude radit, jak EET upravit. Současně se nechala slyšet, že neví, kdo jsou ti, kdož jsou proti EET. Je tedy třeba pomoci paní ministryni zorientovat se.

Proti EET vystupuje celá řada organizací, spolků, stran i jedinců. Především u spolků se dá hovořit o téměř jednotném odporu celé jejich členské základny. Seznam některých byl prezentován na tiskové konferenci bloku za zrušení EET a je k nalezení v presskitu z tiskové konference na webu Podnikatelských odborů (www.podb.cz). Velmi nahrubo spočítáno, členská základna spolků a skupin, které stojí proti EET má nejméně 120 tisíc podnikatelů a živnostníků.

Andrej Babiš a jeho lidé rádi prohlašují, že EET vadí jen podvodníkům. To je pomluva, neprokazatelné tvrzení, jaké by si nejvyšší úředníci ve státě neměli dovolovat. Je třeba zopakovat, že lidé, kteří vystupují proti EET nemají žádnou podivnou motivaci, nikdo je neplatí a nikdo jim nic neslibuje. Jsou to lidé, kteří chtějí, aby v ČR existovala občanská svoboda, jejíž součástí je i svoboda podnikání, kterou EET velmi silně omezuje. Příkladem může být autor tohoto článku, kterého se EET netýká a vadí mu z principu.

Žádost podnikatelských odborů ministryni Schillerové. Co dál s EET?

Kdo jsou na druhé straně ti, kteří EET podporují? Paní Schillerová jmenovala Hospodářskou komoru ČR, Asociaci malých a středních podniků a živnostníků a Svaz obchodu a cestovního ruchu. S nimi se teď bude scházet, aby prý vyjednali změny v zákoně o evidenci tržeb. No nevím, scházet se stále s těmi, kdo EET podporují, asi nic nového nepřinese.  Nebylo by žádoucí, aby si ministryně vyslechla i jiné argumenty a kritické názory?

Vraťme se však k oněm spolkům (paní Schillerová vytrvale, ale chybně, používá souhrnný pojem „svazy“), které prý podporují EET.

AMSP, HK ČR a SOCR jsou spolky plné poctivých a pracovitých lidí, úspěšných podnikatelů a živnostníků, kteří mají na EET jistě různé názory. Jejich předáci však ignorují tu část členů, která je proti EET, a zveličují a překrucují výsledky vlastních průzkumů tak, jak se jim to hodí pro podporu EET.

EET může být lepší

Proč to těch několik málo předsedů několika málo spolků dělá? Proč tito podnikatelští předáci tak zjevně kolaborují se státní mocí, která jde po krku malým podnikatelům a živnostníkům? Co je vede k tomu, že pracují proti zájmům malých podnikatelů a živnostníků, které by přece měli bránit a pracovat v jejich prospěch? O jejich pohnutkách můžeme jen spekulovat. Může to být podpora byznysu s elektronickým zařízením pro EET, protože v tom jsou obrovské peníze. Může být, že vkládají různé naděje do Andreje Babiše a zapřahají svůj vozík za jeho politickou a podnikatelskou lokomotivu. Také je možné, že jsou jim blízké zájmy nadnárodních korporací. Možné je vše, ale jisté je, že lidé, jako Karel Havlíček (AMSP), Marta Nováková (SOCR), Vladimír Dlouhý (HKČR) nebo Václav Stárek (AHR) jdou proti zájmům drtivé většiny malých podnikatelů a živnostníků, jdou proti zájmům velké části svých členů a angažují se ve prospěch státní moci.

EET? Zrušit a popohánět zavádění bezhotovostních plateb!

Všichni výše jmenovaní opakovali po Andreji Babišovi bezobsažné floskule o narovnávání podnikatelského prostředí, a teď budou „jednat“ o výjimkách pro nejmenší podnikatele, protože EET pokřivila podnikatelské prostředí. Všichni opakovali mantru o nutnosti zlepšit výběr daní, a když se ukázalo, že s EET se výběr daní nezlepšil, mlčí. Dělali ve prospěch EET průzkumy, které jim nevycházely, a tak jejich výsledky překrucovali a dezinterpretovali. Pořádali na podporu EET konference, pomáhají státu osvětou a servisem. A je to neuvěřitelné, ale pořád hovoříme o lidech, kteří stojí v čele podnikatelských spolků a tváří se, jako by jim šlo o zájmy malých podnikatelů a živnostníků.

Tak vypadá ve skutečnosti podpora podnikatelských spolků, kterými se dnes zaštiťuje ministryně Schillerová. Jestli tohle chce paní Schillerová vydávat za věrohodnou podporu, pak se bude jen blamovat.

P.S.

Na závěr se nabízí několik neodbytných otázek: Jak se dívají na chování představitelů AMSP, SOCR a HKČR jejich členové? Opravdu souhlasí s podporou přitvrzování kontroly podnikání? Je pokrytectví a skrytá kolaborace se státem to, co malí podnikatelé a živnostníci od svých spolků očekávají? Mohou drobné ústupky a výhody, kterých tyto spolky možná dosáhnou na státu, nahradit zásadový postoj a důslednou obranu svobodného podnikání?

RSS

Radomil Bábek je podnikatel. Za 28 let podnikání vybudoval či spoluvybudoval několik úspěšných společností, jejichž vedení již z větší části předal mladším partnerům. Dnes řídí podnikatelskou skupinu VZK Group, kterou tvoří 9 společností a 4 projekty. Radomil Bábek vnímá podnikání jako životní styl. Těžiště jeho zájmů dnes leží v oblasti společenského a politického dění v České republice. Je přesvědčen, že firmy a jejich zaměstnanci jsou motorem ekonomiky ČR, zatímco politici a vysocí úředníci jsou často zataženou ruční brzdou. Aktuálním tématům se věnuje prací v Podnikatelských odborech, které založil a vede od roku 2017 a v Asociaci podnikatelů a manažerů, kterou založil a jejímž předsedou je od roku 2014. Především Podnikatelským odborům věnuje pan Bábek svou pozornost, protože ty "hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu". V popředí profesních zájmů Radomila Bábka jsou psychologie, krizový management a vše související se strategickým řízením a plánováním. V posledních letech vystupuje na konferencích a přednáší externě na vysoké škole. Jeho přednášky a vystoupení se vždy týkají podnikání, managementu, leadershipu a strategického plánování a řízení. Hodně času věnuje poradenství pro začínající podnikatele a mentorování či koučování startupů.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.