Lepší než bitcoin? Letošní zisk litecoinu přesáhl 6500 %


13:03 • 12. prosince 2017

Tagy: Bitcoin, alternativní investice, investice, FinTech, Kryptoměna

Zatímco stránky většiny medií v poslední době čile plní bitcoin, jeho menší bráška jej co do cenového růstu v letošním roce hravě předčí. Litecoin, jehož cena dnes pokračuje v jízdě na nové rekordy, si od začátku roku připsal nárůst o více než 6500 %.

Kryptoměna, která je odvozena od bitcoinu, zahájila letošní rok na ceně 4,33 USD a dostala se zatím až nad 290 USD, což představuje 6597% nárůst. Bitcoin si naproti tomu podle serveru CoinDesk ve svém dosud nejvyšším bodě na 17 364,56 USD připisoval „jen“ něco přes 1600 %. Podle údajů CoinMarketCap největší kryptoměna přesáhla sice dokonce 18 300 USD, což představuje YTD zisk přesahující 1800 %, ani to však není ani ze třetiny tolik, kolik za letošek „vydělal“ litecoin.

Očima expertů: Do jakých kryptoměn investovat právě teď?

Společný pohyb obou měn stejným směrem není ojedinělý a zřejmě nebude náhodný. Již v březnu tohoto roku vyšel na CoinDesk článek, který upozornil na fakt, že jejich cenové pohyby, ať už to bylo kterýmkoli směrem, probíhaly v minulosti často synchronně. Někteří pozorovatelé vysvětlují tento jev tím, že litecoin je jednoduše napodobeninou bitcoinu, která využívá podobné technologie a koncepty. Ale proč roste litecoin o tolik rychleji?

Někteří analytici vysvětlují, že litecoin slouží jako „bitcoin hedge“, tedy jakási pojistka v situaci, kdy se bitcoinová síť potýká s vysokou měrou nepotvrzených transakcí. „Litecoin je svou povahou více škálovatelný a s tím, jak je v současnosti bitcoin mempool zaplaven nepotvrzenými transakcemi, zdá se být litecoin mnohem lepším prostředkem směny než bitcoin,“ uvedl podle serveru Forbes například Mati Greenspan, senior market analyst ve společnosti eToro.

S teorií, že litecoin je „bitcoin hedge“ souhlasí podle serveru například i Charles Hayter, spoluzakladatel a CEO platformy CryptoCompare, který tvrdí, že obě měny jsou si sice velmi podobné, ale uvedený altcoin má větší růstový potenciál a menší riziko poklesu.

„Toxický“ bitcoin a jeho trh přesahující velikost českého HDP

Někteří pozorovatelé zase popisují litecoin jako investici, která se veze na vlně hromadného zájmu investorů o kryptoměny. „Všechna ta pozornost, která byla v posledních týdnech věnována bitcoinu, sloužila jako přílivová vlna pro všechny kryptoměny,“ cituje Forbes Jeffa Koyena, strategického poradce firmy 360 Blockchain. „Ale s tím, jak je bitcoin v tuto chvíli překoupený a ethereum přešlapuje na místě, obrací se (investoři) k litecoinu – kryptoměnové grande dame – který má  spolehlivé základy a je dost podobný bitcoinu, aby se nebáli jej koupit.“

„Uvidíme ještě hodně peněz, které poplynou do altcoinů, vedené snahou o diverzifikaci portfolia a realizaci zisků,“ cituje server Yazana Barghuthiho, vedoucího projektů ve společnosti Jibrel Network. „Na spekulativním trhu, kde jsou i nováčci, o kterých se toho moc neví, se bude dařit nejlépe altcoinům, které budou nejlépe dostupné. Díky tomu, že LTC poskytuje většina hlavních obchodních platforem, a je tak vysoce dostupný pro každého průměrného investora, není překvapením, že značná část bitcoinu, který se přelévá do altcoinů, teče směrem do LTC.“

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.