Fed snížením sazeb přilil olej do ohně. Ekonomika USA vstupuje do kritické fáze


08:05 • 2. listopadu 2019

Tagy: Saxo Bank, Akcie, Fed, USA, výsledková sezóna, Apple, Facebook, Twitter, Jerome Powell

Šéf Fedu Jerome Powell věří, že americká ekonomika je v dobrém stavu. Situace na akciových trzích však připomíná rok 2000 před prasknutím dot.com bubliny. Aktuální čísla o zaměstnanosti za říjen totiž zklamala a průměr za uplynulých šest měsíců je nejslabší od roku 2010. Následující tři měsíce proto budou kritické.

Komentář na tiskové konferenci Fedu změnil výhled investorů na pravděpodobnost dalšího snižování v prosinci. Až 80 procent z nich už další snížení neočekává. Snížení sazeb však povzbudilo akciové trhy. Index S&P 500 stoupl na nová maxima a dolar podle očekávání oslabil.

Na tiskové konferenci Powell řekl, že americká ekonomika je "v dobrém stavu". Jsou však v dobrém stavu také americké akcie?

Globální ekonomika v posledních 18 měsících zpomaluje. Pozitivní impuls Číny skončil a silný americký dolar zhoršuje situaci v rozvíjejících se ekonomikách. Akcie přesto rostou. Podle nás to velmi připomíná situaci z času před dot.com bublinou. Z tohoto pohledu tak Fed jen zbytečně přilévá olej do ohně.

Americká ekonomika vstupuje do kritické fáze, kdy se zpomalení na trhu práce začne projevovat i na změně nálady u spotřebitelů. Zvrat v nákupním apetitu lidí je většinou náhlý a pro centrální banku je těžké ho zachytit.

Indexy rostly i proto, že společnost Facebook vykázala meziroční růst tržeb o 29 procent a ziskovost na akcii vzrostla o 21 procent. To jsou silná čísla. Sociální síť Twitter mezitím oznámila, že na své platformě zakáže politickou reklamu. To vytváří tlak na Facebook, aby k podobnému kroku přistoupil také. Pokud by k tomu došlo, vytvoří to problém pro další ziskovost Facebooku.

Silné tržby a zisky vykázal také Apple. Jeho výsledky však táhly zejména příjmy z doplňkových služeb a nositelných zařízení. Tržby z prodeje iPhonu a iMacu klesly o devět a pět procent. Pozitivní zprávou je to, že růst tržeb Apple v Číně zůstává stabilní. Naznačuje to, že čínští spotřebitelé na produkty této značky ani přes obchodní válku ještě nezanevřeli.

Autorem textu je Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

RSS

Peter Garnry, původem z Dánska, pracuje jako vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank. V roce 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorem článků o aktuálním dění na amerických a evropských trzích. Pravidelně vydává také strategické investiční zprávy. Jako komentátor vystupuje na televizních stanicích včetně CNBC nebo Bloomberg.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.