Obchodní válka Spojených států a Evropské unie


12:51 • 23. června 2020

Tagy: Charles Bridge, USA, Evropská unie, Obchodní válka, Trump

V minulém článku jsme zmínili možné zavedené digitální daň ze strany EU vůči americkým firmám. V principu jde o zdanění elektronických služeb, které americké společnosti poskytují v Evropě. Výnos je však zdaněn jinde. Při sjednávání mezinárodních dohod se o takovýchto službách vůbec neuvažovalo, proto nemají specifické podmínky.

Jednání mezi EU a USA pokročila, přičemž podle posledních zpráv se stav od minulé středy zhoršil. OECD dokonce varovala před možnou obchodní válkou mezi USA a EU. Bylo to poté, co USA oznámily, že odstupují z jednání a dále zpřísní svůj přístup. Vzhledem k letošním prezidentským volbám v USA se něco takového dalo očekávat – je zkrátka velmi nepravděpodobné, že by D. Trump byl před volbami schopen jakýchkoliv ústupků, natož v otázce zdanění amerických firem. I kdyby se náhodou podařilo domluvit určitý kompromis, musí to být zároveň pro Trumpa taková pozice, kterou může prezentovat jako vítězství.

Na druhou stranu by jednostranná opatření mohla zamávat trhem, zvláště pokud by to EU pojala za varovný výstřel před reálnou obchodní válkou. Možný je i vývoj podobný vývoji vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, tedy ve smyslu, že jednání sice proběhnou, obě strany si vymění informace a dohodnou se na dalším jednání. Možná si mezi nimi vzájemně pohrozí, ale zase se setkají. Průběh bude velmi zajímavý a výsledky taktéž. Mohou totiž ovlivnit i business politiku firem, kterých se toto týká.

Zajímavostí je, ze EU bojuje za zavedení daně z obratu. Ve Spojených státech tento daňový systém existuje, v Evropě byl zrušen zavedením daně z přidané hodnoty.

RSS

Jan Rohrbacher je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní obchod. Své znalosti v oblasti finančních derivátů a řízení rizik na finančních trzích prohloubil studiem na prestižní Arizona State University. Po řadu let je aktivním obchodníkem, zejména na poli burzovních opcí a futures. Ve skupině Charles Bridge Investment Group má na starosti vývoj a implementaci opčních strategií v rámci fondu Charles Bridge GMFPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.