Politici aneb Když náhoda ovlivňuje volby


17:23 • 28. listopadu 2018

Tagy: politika, volby

Na politicích záleží.  Kdo je zvolen do zastupitelstva, je pro obec důležité v mnoha směrech. Z ekonomického pohledu jde minimálně o investice do veřejných statků, jako je dopravní obslužnost, školství, údržba veřejných prostor nebo nastavení daně z nemovitosti. Z toho důvodu se ekonomové snaží pochopit, jak voliči za různých okolností volí a jací lidé a za jakých okolností vůbec kandidují. Již poměrně dlouho máme zdokumentované, že kandidát, který obhajuje mandát, nejenže bude s větší pravděpodobností kandidovat znovu, ale má – pokud tedy opravdu kandiduje – i větší šanci být zvolen.

Tradiční ekonomický přístup je založen na srovnání volebních výsledků dvou soupeřících kandidátů, kteří soutěží o jedno křeslo v senátu, přičemž v minulých volbách jeden z nich vyhrál jen velmi těsně. Při dalších volbách se pak ukazuje, že ten, který vyhrál v prvních těsně a následující roky byl zvolený reprezentant, má v následujících volbách větší šanci vyhrát a vyhrává výraznějším rozdílem.  Ekonomové toto pozorování označují jako incumbency advantage – výhoda úřadujícího – a minimálně od významného článku Lee (2008) vzniklo množství studií ukazující stejným směrem. 

Efekt získání mandátu má význam i v českých komunálních volbách. Následující graf zobrazuje efekt získání mandátu pro skupinu lidí, pro které komunální volby v roce 2014 byly první kandidatura v životě a pro které získání nebo nezískání mandátu bylo velmi těsné, řekněme kvazi-náhodné. Jde tedy o lidi, kteří dostali mandát, ale kdyby se bývalo několik málo voličů rozhodlo trochu jinak, tak by mandát nedostali, a o ty, kteří mandát nedostali, ale kdyby se bývalo několik voličů rozhodlo jinak, tak by ho získat mohli. Nebavíme se tedy o těch kandidátech, kteří byli lídři vítězných stran a jejich politické postavení je silné, ani o kandidátech na posledních místech neúspěšných stran.

Kvazi-náhodné získání mandátu v komunálních volbách v roce 2014 výrazně zvýšilo šanci, že kandidát bude kandidovat i v následujících volbách v roce 2018. Z kandidátů, kteří v roce 2014 kandidovali do politické role poprvé a těsně na mandát nedosáhli, kandidovalo letos znovu přibližně 50 procent. Na druhou stranu z těch, kteří na mandát těsně dosáhli, letos v komunálních volbách kandidovalo přes 60 procent. Získaní mandátu pro mezního kandidáta tak zvýšilo pravděpodobnost kandidatury v následujících komunálních volbách o přibližně 10 procentních bodů. Tento efekt získaného mandátu přispívá k nižší míře obměny zastupitelstva.

RSS

Během bakalářského a magisterského studia na IES FSV UK si postupně vyzkoušel zahraniční univerzity v Holandsku (Maastricht University), Číně (HSBC Peking University) a Španělsku (Universidad Autónoma de Madrid). Ve studiu pokračuje v Ph.D. programu na CERGE-EI, v rámci kterého vyjel na výzkumnou stáž na UC Berkeley. Externě působí na katedře národního hospodářství Právnické fakulty UK. Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.