V jaké fázi je ekonomický cyklus v USA?


12:20 • 22. února 2018

Tagy: USA, Ekonomika, firmy

Ekonomická expanze v USA pokračuje nepřetržitě již devět let. To je z historického pohledu téměř rekordně dlouho a mezi ekonomy i investory převládá názor, že se růst americké ekonomiky tedy nutně blíží ke svému cyklickému vrcholu. Jestli tomu tak bude se dozvíme jako obvykle až s větším zpožděním na základě ekonomických dat. Ekonomická věda je totiž v otázce těchto předpovědí notoricky nepřesná.

Existuje však i alternativní pohled na to, v jaké fázi se ekonomický cyklus v USA zrovna nachází. Zde předkládám základní argumenty:

Každý, kdo sleduje podrobně americké společnosti, tak ví, že v letech 2015-2016 byl americký výrobní sektor v poměrně citelné recesi. Částečně to souviselo s velkým propadem cen komodit. Ted jsme naopak v situaci, kdy se výrobní sektor z této recese nejenže vymanil, ale poměrně znatelně nabírá na tempu.

Sektor rezidenční výstavby stále běží jen na půl plynu a má daleko k přehřátí.

Recese v letech 2008-2009 byla tak hluboká, že se dalo očekávat, že bude dosti dlouho trvat, než ekonomika dožene, co tenkrát ztratila.

Růst HDP v USA v letech od Velké finanční krize je výrazně pomalejší, než byl průměrný růst v dekádách před ní. Čím pomalejší růst, tím déle může trvat vzestupná fáze cyklu.

Za poslední rok se dolar poměrně výrazně propadl. To výrazně pomáhá ekonomickému růstu v USA (i ziskům firem) i přesto, že americká ekonomika je převážně orientovaná na domácí trh.

Snížení daní a s ním související repatriace hotovosti držené americkými firmami v zahraničí bude znamenat silný prorůstový impulz a první příznaky jsou již dobře viditelné.

Zrychlené odpisovaní investic pro daňové účely, které je součástí daňové reformy, výrazně zatraktivňuje investice obecně a zvyšuje firmám volné cash flow. Tato účetní změna může mít ještě silnější vliv na růst ekonomiky než snížení daňové sazby.

Nižší daně pravděpodobně přinesou i větší rozpočtové deficity. Z krátkodobého hlediska jde o další prorůstový impulz.
Když to všechno sečteme a podtrhneme, je docela možné, že konec růstového cyklu americké ekonomiky je ještě daleko před námi.

Necháme se překvapit. 

 

RSS

Dan vystudoval VUT Brno. V letech 1993-1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a.s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999-2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a.s. a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knih „Naučte se investovat“ a „Akciové investice“.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.