Otěže světové ekonomiky v rukou Číny


08:35 • 22. května 2019

Tagy: Saxo Bank, Čína, USA, OECD

Nejnovější čísla OECD naznačují, že Čína bude jako jediný region v nejbližších měsících růst.  Naopak USA hrozí recese. Významný růst neočekáváme ani v Evropě. Klíče od globálního ekonomického růstu jsou tak v rukou ekonomiky rudého draka.

Pařížské ústředí OECD zveřejnilo nové ekonomické údaje. Ty hovoří jasně. Oživení čeká Čínu, částečný růst můžeme očekávat i v eurozóně a ve Velké Británii. Naopak Spojené státy balancují na okraji počínající recese.

Světové ekonomiky čeká zpomalení

Při analýzách se často používá tzv. kompozitní předstihový indikátor hospodářského cyklu (CLI), který naznačuje směr, kterým se bude vyvíjet ekonomika.  Indikátor CLI dokáže předpovědět obrat v ekonomice s až devítiměsíčním předstihem. Soudě dle aktualizovaných výsledků za březen, které OECD zveřejnila v minulém týdnu, indikátor CLI hovoří jasnou řečí: Čína drží otěže světové ekonomiky a zdá se, že jako jediná se odrazila od dna směrem k pozitivním číslům. Zásluhu na tom mají zejména letošní masivní úvěrové pobídky, které dosáhly úrovně až 9 procent HDP. Všechny ostatní velké ekonomiky budou v nejbližších čtvrtletích čelit zpomalení hospodářství a růstu pod úrovní trendu.

Návrat do minulosti

V eurozóně se předstihový indikátor CLI vrací až na úroveň z roku 2013, ve Spojeném království pak na úroveň roku 2012. Každopádně nejvíce znepokojující údaje přicházejí ze Spojených států amerických. Podle nejnovějších údajů předstihový indikátor CLI klesl na nejnižší úroveň od podzimu 2009. Meziroční změna je záporná.

Americké CLI se nyní nachází na úrovni, která jde obvykle ruku v ruce s rizikem recese. To jen potvrzuje naše obavy, že současný hospodářský cyklus je na celosvětové úrovni velmi křehký a v roce 2019 máme jen malý prostor na chyby v politice. Vše bude záviset na schopnosti Číny posílit své hospodářství v nadcházejících měsících.

Autorem textu je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.