Vláda na čtyři měsíce zastaví EET – z donucení


19:23 • 23. března 2020

Tagy: EET, ČR, daně, Alena Schillerová, OSVČ, Ekonomika

Podnikatelé a živnostníci si trochu oddechli. Nebudou muset posílat tržby do systému státu, čtyři měsíce nebudou žít pod hrozbou kontrol a se strachem, jestli nezapomněli na nějakou drobnost a jakou pokutu zase dostanou.

Možná ještě více si oddechli ti, kteří ještě EET neměli, ale od 1. 5. ji měli spouštět – malíři, klempíři, obkladači a zedníci, instalatéři a elektrikáři, truhláři a spousta dalších řemeslníků, a také kadeřnice, kosmetičky, maséři, pedikérky a všichni OSVČ, kteří přijímají hotovostní platby, takže třeba i lékaři a veterináři. Těm všem hrozilo, že v průběhu dubna budou pořizovat EET pokladny, procházet školením a nakupovat spotřební materiál. V situaci, kdy většina z nich je bez příjmů, je to představa hrozná, to asi každý pochopí.

Dlouho to nechápala ministryně Alena Schillerová a vláda. Podnikatelské odbory okamžitě po zavření obchodů a služeb žádaly alespoň odsunutí spuštění 3. a 4. vlny EET. Paní ministryně to rázně odmítala a tvrdila, že to nejde, protože to je dáno zákonem. Těžko si představit, jakou nevoli a zklamání takový postoj vyvolal v podnikatelském prostředí. Podnikatelům a živnostníkům bylo jasné, že výrokem „nejde to“ ve skutečnosti vláda říká, že nechce.

Psali jsme opakovaně vládě a argumentovali jsme tím, že nemůže říkat, že to nejde, v době, kdy zasahuje do jiných zákonů s vyšší váhou, v době, kdy omezuje pohyb osob, omezuje nakládání se soukromým majetkem a zavírá hranice. Všichni jsme to chápali jen jako výmluvu, a to dosti neobratnou.

Vláda naštěstí pochopila, že její postoj je neobhajitelný a přistoupila na naše požadavky. To oceňujeme a jsme rádi za podnikatele a především živnostníky, kteří žili s hrozbou spouštění EET od 1. května.

Považujeme za velmi nešťastné a diskomfortní, když ke všemu, co by ochránilo malé podnikatele a živnostníky, musíme vládu téměř donutit. Jak lépe by se vládě i nám žilo, kdyby vláda na ty nejmenší a nejohroženější myslela, což by jistě zvyšovalo její popularitu. My Podnikatelské odbory bychom pak nemuseli vstupovat do střetu se státní mocí v tak zásadních věcech, jako je přežití nejmenších podnikatelů a živnostníků.

Postoje vlády nás nutí tvrdě hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti tomuto státu. Jen se nám podařilo odsunout EET, už máme další problém, protože vláda, zcela nepochopitelně, odmítá vzít na vědomí, že je mnoho lidí, především OSVČ, kteří propadli sítem opatření vlády a stále zůstávají zcela bez prostředků. Pro ně chceme od vlády jednorázový příspěvek v nouzi, ale … vláda nechce. Takže opět do práce.

RSS

Radomil Bábek je podnikatel. Za 23 let podnikání vybudoval či spoluvybudoval několik úspěšných společností, jejichž vedení již z větší části předal mladším partnerům. Dnes řídí podnikatelskou skupinu VZK Group, kterou tvoří 10 společností a 3 projekty. Radomil Bábek vnímá podnikání jako životní styl. Těžiště jeho zájmů dnes leží v oblasti společenského a politického dění v České republice. Je přesvědčen, že firmy a jejich zaměstnanci jsou motorem ekonomiky ČR, zatímco politici a vysocí úředníci jsou často zataženou ruční brzdou. Aktuálním tématům se věnuje prací v Asociaci podnikatelů a manažerů, kterou založil a jejímž předsedou je od roku 2014. APM hájí dobré jméno podnikání a chce přimět stát, aby se choval k podnikatelům s úctou. V popředí profesních zájmů Radomila Bábka jsou psychologie, krizový management a vše související se strategickým řízením a plánováním. V posledních letech vystupuje na konferencích a přednáší externě na vysoké škole. Jeho přednášky a vystoupení se vždy týkají podnikání, managementu, leadershipu a strategického plánování a řízení. Hodně času věnuje poradenství pro začínající podnikatele a mentorování či koučování startupů.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.