Česká vládní fantasy: Žádné peníze pro zaměstnance!


13:32 • 1. dubna 2020

Tagy: ČR, vláda, stát, odbory, podnikání, OSVČ, Koronavirus

Vláda vyhlásila opatření, v jejichž důsledku přišly desetitisíce, možná i statisíce zaměstnanců o práci. Finančně vyčerpané firmy a živnostníci museli svoje zaměstnance masově propouštět. Vláda za to samozřejmě nemůže, protože se tak stalo v důsledku zvládání epidemie koronaviru. Proto se tím vláda nebude zabývat a občané-zaměstnanci si musí poradit sami.

Vláda zůstává v klidu a lhostejně nad jejich osudem krčí rameny. Ignoruje je a nic jim nedá. Měli si našetřit, jistě mají rezervy. Maximálně jim dá vláda jednorázově 25 000 Kč, ale jen těm, kteří jasně prokážou, že ztratili práci výhradně v důsledku koronakrize a vládních opatření. A vláda se pochlubila, že pro nezaměstnané zajistí bezúročnou půjčku, kterou pak budou splácet dva roky a zajistí jim odklad nájmů, které pak taky musí do dvou let doplatit. Nezaměstnaní jsou jistě rádi a už se na splácení dluhů těší.

Jak se vám předchozí řádky líbily? Ošklivá představa, že? Jistě je to jen hororová fantazie. Tak asociální vládu bychom rychle hnali ze Strakovky! Jenže pro živnostníky a podnikatele je to hororová skutečnost!

Tak si to srovnejme: Jedné skupině občanů dá vláda každý měsíc jistotu příjmů a zachraňuje jejich existenci. Druhou skupinu označí za druhořadé občany, dá jim jen zlomek toho, co dá těm prvním. A třetí segment společnosti zcela ignoruje a nechá jej vykrvácet.

Ti první jsou zaměstnanci, protože jen jim jdou všechny peníze vlády – jejich zaměstnavatelé z toho nemají nic. Ani kurzarbeit není pomocí firmám, jen je to opět opatření ve prospěch zaměstnanců. Ti dostanou peníze, které musí zaměstnavatel podstatnou měrou doplatit!

Druhá skupina jsou živnostníci, kteří přišli o příjmy a možnost provozovat svou živnost. Je to stejné, jako by zaměstnanec přišel o práci. Zatímco zaměstnance před ztrátou příjmů vláda ochrání, živnostníkovi dá jen zlomek toho, co zaměstnanci. Pro živnostníka má vláda jen almužnu.

Na ty třetí, na firmy, vláda nemyslí vůbec. Veškerá podpora, kterou prezentuje, jako podporu firmám, míří jen a pouze k zaměstnancům. V médiích se ozývá, že stát přispěje firmám na platy jejich zaměstnanců. Pravdou je, že vládní peníze nedostane firma, ale zaměstnanci, a to ještě velká část těch mzdových nákladů a odvodů státu(!) musí platit dál podnikatelé.

Vládní politika? Výsměch živnostníkům, ignorování firem!

Stát vyhlásil opatření, která připravila firmy a živnostníky o příjmy, ale nechala jim náklady. Stát zachraňuje situaci zaměstnanců a zajišťuje jim sice omezené, ale jisté příjmy. Nikdo neříká zaměstnancům: Co chcete? Proč natahujete ruku? Měli jste si našetřit na horší časy!, jak slyší a čtou podnikatelé a živnostníci v zlobných komentářích ke svým požadavkům.

Podnikatelé a živnostníci jsou rádi, když nemusí svoje zaměstnance propouštět. Pokud však vláda nebude chránit české podnikání, propouštět se bude, a to masově. Přitom firmy a živnostníci nepotřebují mnoho. Potřebují jen alespoň z části pomoci s úhradou nákladů a potřebují alespoň částečně kompenzovat ztráty. Potřebují přežít, aby mohli dál zaměstnávat. To vládu nezajímá?

Podnikatelské odbory považují záchranu firem a živností za samozřejmou ekonomickou nutnost. A protože vláda se nemá k žádným opatřením pro ochranu české ekonomiky, Podnikatelské odbory se ptají: Je vláda tak neschopná, že to nevidí, nebo má záměr zlikvidovat české malé a střední podnikání?

RSS

Radomil Bábek je podnikatel. Za 28 let podnikání vybudoval či spoluvybudoval několik úspěšných společností, jejichž vedení již z větší části předal mladším partnerům. Dnes řídí podnikatelskou skupinu VZK Group, kterou tvoří 9 společností a 4 projekty. Radomil Bábek vnímá podnikání jako životní styl. Těžiště jeho zájmů dnes leží v oblasti společenského a politického dění v České republice. Je přesvědčen, že firmy a jejich zaměstnanci jsou motorem ekonomiky ČR, zatímco politici a vysocí úředníci jsou často zataženou ruční brzdou. Aktuálním tématům se věnuje prací v Podnikatelských odborech, které založil a vede od roku 2017 a v Asociaci podnikatelů a manažerů, kterou založil a jejímž předsedou je od roku 2014. Především Podnikatelským odborům věnuje pan Bábek svou pozornost, protože ty "hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu". V popředí profesních zájmů Radomila Bábka jsou psychologie, krizový management a vše související se strategickým řízením a plánováním. V posledních letech vystupuje na konferencích a přednáší externě na vysoké škole. Jeho přednášky a vystoupení se vždy týkají podnikání, managementu, leadershipu a strategického plánování a řízení. Hodně času věnuje poradenství pro začínající podnikatele a mentorování či koučování startupů.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.