Milý, ale neschopný Warren Buffett?


11:52 • 20. ledna 2020

Tagy: Warren Buffett, Berkshire Hathaway, Vltava Fund, portfolio, americké akcie, investice

Nedávno jsem narazil na komentář nějakého bloggera, který psal, že Warren Buffett je sice milý chlápek, ale jinak se mu moc nedaří. Přiznám se, že když čtu něco takového, můžu doslova vyletět z kůže! Uznávám, že každý má právo na svůj názor, možná by to ale chtělo nejdříve se seznámit s fakty. Jak tedy vypadaly v loňském roce výsledky práce chlápka, kterému se nedaří?

Buffett je CEO Berkshire Hathaway. Business této společnosti se dá rozdělit na dvě části. Na investiční portfolio veřejně obchodovaných akcií a na portfolio privátně vlastněných firem.

Výnos akcií ve veřejně obchodované části činil loni 39 %, což je skoro o 10 % více, než činil výnos amerického indexu S&P 500. Je to vynikající výsledek, o tom není pochyb. Navíc je dosažen s portfoliem, které má asi 250 miliard. Málokdo má zkušenosti s řízením takových obrovských částek, ale každý profesionální portfolio manažer potvrdí, že velikost portfolia je vždy přítěží jeho výnosům. Malá portfolia se spravují snadno, velká těžko. O to více tento Buffettův výsledek vyniká.

Ziskovost privátně vlastněných firem Berkshire v loňském roce vzrostla o 9 %. Pro srovnání, ziskovost amerických korporací loni klesla a zisky na akcii indexu S&P 500 zůstaly zhruba na nule. I zde si tedy Buffett vedl mnohem lépe než trh. Všechny tyto výsledky navíc dosáhl v kombinaci s velmi nízkým rizikem. To se často přehlíží. Berkshire má ze všech velkých korporací jednoznačně nejnižší podnikatelské riziko a podle mého názoru i nejstabilnější a dlouhodobě nejudržitelnější business model.

Účetní zisk Berkshire v loňském roce se bude pohybovat přibližně na úrovni 80 miliard dolarů. To je nejvíce, co kdy která společnost vydělala a o více než polovinu vyšší zisk, než měl loni druhý v pořadí Apple. Na to, že se Buffettovi momentálně nedaří, to není vůbec špatné, co říkáte? Už se těším na období, kdy se mu začne pořádně dařit! Spokojený akcionář DG.

Investujte opatrně!

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dan vystudoval VUT Brno. V letech 1993-1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a.s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999-2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a.s. a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je autorem knih „Naučte se investovat“ a „Akciové investice“.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.