Zamrznutí českého realitního trhu nehrozí. Kde hledat příležitost?


10:43 • 19. června 2020

Tagy: ČR, GETBERG, reality, investice, Koronavirus, daně, bydlení, hypotéka

Nejobtížnější čas pandemie máme snad již za sebou a život se pomalu vrací do běžného fungování. Co ale nová situace přináší z finančního a investičního hlediska? Jak současné změny jako jsou zrušení daně z nabytí nemovitosti, možnost odkladu splátek kvůli koronaviru, uvolnění limitů u nových hypoték a další ovlivní trh s nemovitostmi a chování lidí? Kam se v nejisté současné době vyplatí investovat?

Trh s nemovitostmi se ani vlivem pandemie nezastaví. Lidé stále potřebují bydlet a Česko navíc zvládá karanténu velice dobře. Z našich zkušeností víme, že zákazníci tuto dobu vnímají jako dobrou příležitost ke koupi. Developeři jim navíc vycházejí vstříc různými bonusy, slevami či splátkovými kalendáři. Z nemovitostí se tedy stává ještě lukrativnější investiční artikl, než doposud.

Co se týče lidí, kteří kupují nemovitosti na bydlení, ti pak oceňují uvolnění podmínek u hypoték a zrušení 4% daně. Ušetřené peníze pak mohou využít například na lepší vybavení. Je ale třeba si uvědomit, že toto se primárně dotkne starších nemovitostí, pozemků a komerčních nemovitostí. Novostavby byly od 4% daně osvobozeny již dříve. Opatrnější přístup dnes však volí banky. Před koronakrizí se hypotéky vyřizovaly takřka na počkání, dnes trvá proces schválení úvěru kvůli důkladnější kontrole déle. Pro koupi nemovitosti na bydlení nikdy nebyla vhodnější doba.

Evoluce realitního trhu? Budoucnost není hlavní město, ale jeho blízké okolí

Nemovitost je ale také stále zajímavějším typem investic. Je však třeba dobře vybírat. Při koupi nemovitosti od developera, je jen malá šance, že by propadla v ceně. Hodnotu nemovitosti může snížit plánovaná stavba dálnice nebo skládky, ale těchto případů je v Česku velice málo. Prodejci mají nyní více času věnovat se klientům a pomůžou jim správně vybrat.

Při investování do nemovitostí je také třeba mít reálná očekávání. Pokud však investor požaduje výnosy v řádech desítek procent, není ochoten si počkat na příležitost a v oboru se příliš nevyzná, jde o velmi rizikovou investici.

Boom českého nemovitostního trhu v době nízkých úrokových sazeb vedl k významnému růstu zájmu o investice do nemovitostních fondů. Dobrou investiční volbou jsou nemovitostní fondy i nyní v době ovlivněné covid-19. Prostřednictvím realitních fondů mohou i drobní investoři investovat například také do komerčních nemovitostí.

Já osobně si myslím, že dnes je nejlepší doba na investice do pozemků. Je jich málo a snadno jim můžete zvýšit hodnotu zakoupením projektu či postavením domu. Ten pak můžete pronajímat nebo prodat. Pozemek je velice flexibilní. V ideálním případě bych však nakupoval mix nemovitostí za Prahou. Pozemky, byty i domy. U těch bych se díval na velikost zahrady.

RSS

Kamil Dunaj vystudoval Stavebni fakultu Technicke Univerzity v Košicích. Od začátku své profesní kariéry se buď jako architekt nebo zástupce developera podílel na jedinečných projektech v Praze a v zahraničí. Spolupracoval s významnými českými a světovými architekty, jakými jsou například Jakub Cigler, Foster + Partners a další. Ve společnosti GETBERG působí od začátku roku 2019 na pozici ředitel developmentu, kde má na starost zejména vyhledávání nových příležitostí pro společnost, a to nejen v oblasti developmentu, ale i ve vylepšování služeb pro klienty a navazování dlouhodobých vztahů s partnery.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.