Globální banky a skrytá hrozba dolarového financování


15:13 • 20. června 2018

Tagy: Banky, dolar, riziko, MMF, Deriváty

Dle Mezinárodního měnového fondu se zejména japonské a evropské banky začínají pomalu dostávat do zranitelné pozice, co se týče financování jejich dolarových aktiv. Spoléhají se totiž do značné míry na méně stabilní zdroje dolarového financování – mezibankovní úvěry, emise krátkodobých cenných papírů a měnové swapy.

Zatímco retailová depozita a dlouhodobé bondy představují stabilní zdroj financování, mezibankovní úvěry, commercial paper a swapy jsou velmi náchylné k náhlému kolapsu v případě krizové situace, jaká nastala například v roce 2008. Pokud Fed v takové situaci nedodá rychle skrze své swapové linky s ostatními centrálními bankami dodatečnou likviditu, nastává „problém“.


Dotyčné banky jsou pak nuceny redukovat svá dolarová aktiva – to znamená méně úvěrů firmám, stop poskytování další likvidity a odprodej cenných papírů. Ten pak spolu se zoufalou snahou bank opatřit si alespoň nějaké financování žene vzhůru úrokové sazby a kurz dolaru. Výsledkem bývá nepěkný karambol, jak pro dotyčné banky, tak pro finanční trhy a globální ekonomiku jako celek.


Dolar totiž stále hraje klíčovou roli ve financování globální ekonomiky a mezinárodního obchodu. Celkový objem mimo-amerických dolarových bankovních úvěrů v současnosti činí 7 bilionů dolarů (po započtení dolarových dluhopisů tato suma přesáhne 13 bilionů).

Dominantní část tohoto trhu tvoří právě mimo-americké banky, které se nemohou spolehnout na bezpečnou základnu amerických depozit, což dohromady představuje nebezpečnou kombinaci.

Autorem textu je analytik České spořitelny Jan Žemlička.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.