Milí a příjemní lidé? Právě oni mají větší šanci zbankrotovat


10:02 • 5. prosince 2018

Tagy: peníze, bohatství, Dluh, bankrot

O světě velkých financí se často říká, že aby zde člověk uspěl, musí být tak trochu psychopat. Ne náhodou tak Robert D. Hare ve svém výzkumu dospěl k závěru, že ve finančním sektoru jsou psychopati zastoupeni zhruba desetkrát více než v běžné populaci. Každý desátý tamní pracovník to tak dle tohoto kanadského psychologa nemá v hlavně úplně v pořádku. 

Protože peníze znamenají moc a psychopati touží ovládat, není divu, že jim přikládají velkou hodnotu. A jak se zdá, psychopati jsou penězi nejen přitahováni, ale rovněž to ve financích umí. Jsou totiž často obdařeni nejen osobitým šarmem a kouzlem, kterým dokážou přesvědčit druhé o své pravdě, ale zároveň také nedostatkem citu a naopak dostatkem cynismu, což je kombinace, která jim umožňuje řídit se machiavelistickým heslem "účel světí prostředky".

Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Jak na dluhovou past?

Kdo to však s penězi moc neumí, to jsou naopak ti, kteří mají milou, příjemnou a laskavou osobnost. Tento závěr nedávno potvrdil také výzkum Americké psychologické asociace (American Psychological Association), který byl v říjnu letošního roku publikován v odborném časopise Journal of Personality and Social Psychology. Vychází přitom z dat za 3 milionů účastníků, a to ve formě dvou online panelů, národního šetření, údajů o bankovních účtech a veřejně dostupných geografických údajů.

Přitom bylo zjištěno, že lidé s takovouto milou osobností trpí finančními problémy v mnohem větší míře než jejich méně příjemní vrstevníci. To je přitom ve shodě s předchozími poznatky z této oblasti: "Dřívější výzkum naznačoval, že příjemná osobnost byla spojena s nižším kreditním skóre a s nižšími příjmy. Chtěli jsme zjistit, zda je toto spojení patrné i vzhledem k jiným finančním ukazatelům," uvedla Sandra Matz z Columbia Business School, hlavní autorka akademického příspěvku.

 

Lidé s milou osobností dosahovali dle analýzy nižších úspor, ale zároveň vyšších dluhů, a to s vyššími úrokovými sazbami. U lidí s příjemnou osobností dle závěrů výzkumu rovněž existuje významně vyšší šance, že skončí v bankrotu, riziko však není pro všechny příjmové skupiny stejné. "Tento vztah byl mnohem silnější pro osoby s nižšími příjmy, které nemají finanční prostředky na kompenzování škodlivého dopadu jejich příjemné osobnosti," řekl spoluautor Joe Gladston z University College London. 

Matz spolu se svým kolegou však šli ještě dále a rozhodli se zjistit, co za tímto selháváním milých lidí ve finanční oblasti vězí. A kamenem úrazu se ukázala být důležitost, kterou lidé s různými osobnostními rysy penězům přisuzují. "Tento vztah se zdá být poháněn skutečností, že příjemní lidé prostě pečují o své finance méně, a proto jsou vystaveni vyššímu riziku špatného hospodaření s penězi," vysvětlil Gladstone. Jak tedy na závěr varovala Martz, "laskavost a důvěřivost s sebou nese finanční náklady".

Jak se zadlužujeme? Ženy si půjčují na živobytí, muži na luxus

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.