Roklen indikátor: Rok 2018? Bondy a napjatý trh nemovitostí i práce


09:21 • 3. ledna 2018

Tagy: Roklen indikátor, Ekonomika, HDP ČR, ČR, průmysl ČR

Prosincový Roklen indikátor ukazuje posun vybraných ukazatelů směrem k ekonomickému zpomalení. Především data za třetí čtvrtletí „utíkají“ z kvadrantu expanze. Statistiky z trhu práce a výnosy 10letých dluhopisů se naopak nachází hluboko v expanzi.

Na začátku prosince zveřejnil statistický úřad data o HDP a průměrné mzdy (odpracované hodiny) za třetí čtvrtletí. Hrubý domácí produkt české ekonomiky zrychlil a meziročně rostl o 5 procent, průměrná (nominální) mzda pak dokonce vzrostla o 6,8 procenta. Ze složek HDP promluvil do podoby Roklen indikátoru především export, který se od minulého vydání významně posunul směrem k ekonomickému zpomalení. Druhý významný posun zaznamenalo HDP, které se v prosincovém vydání schovalo za průmysl na hranici mezi expanzí a zpomalením.

Roklen indikátor: Pokračující expanze i první náznaky zpomalení

Žádná z tvrdých měsíčních statistik zveřejněná v prosinci neovlivnila výrazně vnímání kondice současné ekonomiky. Za zmínku však stojí oba měkké ukazatele v indexu, a to důvěra spotřebitelů a podnikatelů, které si od minulého vydání vyměnily pozice. Zatímco důvěra mezi podnikateli se vrátila zpět ze sektoru zpomalení do kvadrantu expanze, spotřebitelská důvěra se zrcadlí v kvadrantu zpomalení.  

Zajímavou pozici zastávají i data z trhu práce, pravděpodobně nejčastěji diskutované statistiky roku 2017. Inverzní míra nezaměstnanosti i počet volných pracovních míst se drží hluboko v kvadrantu expanze.  Na podobné pozici, naznačující pokračující expanzi, leží i výnos 10letých dluhopisů. Nejdále na ose růstu zůstávají ceny nemovitostí, další často zmiňované téma roku 2017.

Prosincový Roklen indikátor ukazuje posun dalších ze sledovaných proměnných směrem ke zpomalení, především data o síle ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Návrat podnikatelské důvěry zpět do kvadrantu expanze ukazuje citlivost měkkých ukazatelů o stavu ekonomiky. Prosincový „take-away“ pro rok 2018 je především rychlý růst výnosů dluhopisů, který má potenciál pokračovat i nadcházejících měsících, pokračování vysokých cen nemovitostí a napjatá situace na trhu práce.

Úspěšný exit, napjatý trh práce, dražší nemovitosti. I to byl rok 2017

RSS

Během bakalářského a magisterského studia na IES FSV UK si postupně vyzkoušel zahraniční univerzity v Holandsku (Maastricht University), Číně (HSBC Peking University) a Španělsku (Universidad Autónoma de Madrid). Ve studiu pokračuje v Ph.D. programu na CERGE-EI, v rámci kterého vyjel na výzkumnou stáž na UC Berkeley. Externě působí na katedře národního hospodářství Právnické fakulty UK. Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.