Kdy odzvoní tržním strašákům?


09:59 • 7. dubna 2019

Tagy: Saxo Bank, forex, fx, dolar, libra, euro, USA, Čína, Brexit, Trump

Trh už dlouho trápí dva strašáci: brexit a obchodní dohoda mezi Spojenými státy a Čínou. Nyní by se jich však konečně mohl zbavit. Otázkou potom zůstává, zda trh už tuto možnost nacenil a zda zbývá ještě nějaká rezerva, která by mohla vyvolat silnější příklon k riziku.

Britský parlament převzal kontrolu nad pokusy vyhnout se brexitu bez dohody, což znamená další odklady a měkkou verzi odchodu z unie. Dolní sněmovna schválila většinou jednoho hlasu rozhodnutí pověřit premiérku Mayovou, aby u EU vyjednala další odklad a možnost posunutí lhůty, pokud se nebude zdát dostatečná. Mayová už je ochotná překročit vlastní limity týkající se celní unie, což zřejmě potvrdí v podstatě již probíhající otevřenou občanskou válku v Konzervativní straně. Zdá se, že libra trochu optimisticky doufá, že proces odchodu bude od této chvíle už klidný, i když nedostatek výraznějšího růstu po nejnovějších zprávách naznačuje, že nějaká nejistota trvá.

Bloomberg uvádí, že Spojené státy poskytnou Číně lhůtu do roku 2025 – což je čistě náhodou rok, kdy skončí Trumpovo druhé volební období – aby splnila své závazky nakupovat americké zboží a umožnit 100% vlastnictví čínských firem. Z americké strany jde pravděpodobně o snahu maximalizovat politický zisk před volbami v listopadu 2020 a vyhnout se ekonomickým problémům.

Dohoda není ještě doladěná – je zde otázka jejího vynucení a žhavý problém přenosu technologií, ale směřování celého procesu krásně shrnuje tento úryvek ze článku Bloombergu: „Bílý dům se ve snaze snížit před pokusem o Trumpovo znovuzvolení schodek obchodní bilance zaměřuje hlavně na závazky k nákupům ve druhém čtvrtletí 2020.“

Nyní to tedy vypadá, že přijde ten nejměkčí brexit vůbec, a že budeme mít i maximálně přátelský výsledek čínsko-americké obchodní dohody s téměř šestiletým odkladem. To znamená, že globální trhy se budou muset vrátit ke každodenní nudě sledování globálních ekonomických vyhlídek a zjistit, kam až je zavedlo oslavování akomodativních politických rozhodnutí. Podle mého názoru trh nacenil zmizení těchto dvou strašáků už dávno.

A vzhledem k prudké podpoře amerických úrokových sazeb podél křivky výnosů v posledním týdnu se nacházíme u krátkodobého bodu obratu, ve kterém cyklická logika přestává být přínosná. Jinak řečeno, dokáží nálada trhu a globální výnosy i nadále zajišťovat podporu, když to bylo právě zavedení této politiky počátkem tohoto roku, které důvěru investorů nalomilo? Buď se trhy brzy vrátí zpět níž, nebo veškerou vybudovanou důvěru trhu čeká další zhroucení, ke kterému stačí jediný zádrhel v PMI, jelikož jen Čína poskytuje stimul pro globální ekonomiku a dostatečnou podporu k překonání rostoucích výnosů a cen energie.

Souhrn vybraných měn
USD – zdá se, že silný dolar opět mírně klesl v očekávání zprávy o zaměstnanosti – nezapomeňte na překvapivě negativní růst mezd z minulého měsíce.
EUR – oživení z minim pod 1,1200 nevypadá příliš jistě. Dnešní velmi nepříznivé informace od německých výrobců ukazují, že strop je možná pro oživení eura příliš nízko, zejména pokud přetrvá silný příklon k riziku.
GBP – libra nemá moc velké rozpětí pro kurz EURGBP i přes příznivé novinové titulky, ale nejsme si jistí, jak velká může být pozitivní reakce i v případě, že se v nadcházejících týdnech najde cesta k měkčímu brexitu.
RSS

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.