Morgani nevytvořili nové krypto, jen naleštili blockchainem Alzáky


16:28 • 15. února 2019

Tagy: USA, Banky, Kryptoměna, JP Morgan

Americká banka J.P.Morgan se pochlubila vytvořením digitální měny JPM Coin na vlastní platformě Quorum Blockchain. Už volba slov „digitální měna“ by nás měla varovat před tím, že ve skutečnosti nevytvořila kryptoměnu, ale jde jen o levný marketing. Jednu digitální měnu ale má JPM Coin potenciál porazit.

JPM Coin reprezentuje 1:1 americký dolar a je za něj kdykoliv vyměnitelný, navíc se nedá držet nikde jinde než u J.P.Morgan. V zásadě tedy funguje stejným způsobem jako klasické firemní body, z nichž si asi nejlépe vybavíte letecké míle, různé herní kredity nebo v Čechách Alzáky. Letecké míle ještě dostáváte jakoby zadarmo, ve skutečnosti jsou JPM Coinu nejblíž právě Alzáci. Pošlete společnosti peníze a obdržíte Alzáky. Stejným způsobem můžete získat JPM Coin, potom ho použít, čímž ho banka přesune uvnitř svých databází někomu jinému, a nakonec mu může vyplatit skutečné dolary. Nevlastníte žádné aktivum nazvané JPM Coin, ale dolary, o kterých je záznam uložený jen v jiné databázi.

A tou databází je nepřekvapivě blockchain. J.P.Morgan už nějakou dobu pracuje stejně jako další velcí hráči na své vlastní „blockchainové“ databázi. Nazývá ji Quorum a je zásadně vzdálená blockchainu, který známe z Bitcoinu. Podobně jako IBM, Microsoft, SAP a řada dalších firem spustil americký bankovní gigant i svou vlastní uzavřenou databázi, která se inspirovala na několika místech Bitcoinem. Je to zajímavý pokus o standardizaci a digitalizaci tokenizovatelných informací, ale na rozdíl od Bitcoinu, kde síť nikdo neovládá, u Quorum, a tedy i u JPM Coinu, musíte věřit bance, že se vám o peníze dobře stará. Což je ostatně úplně stejné jako tomu bylo dosud.

Blockchain se stal marketingovým nástrojem, který plní titulky a voní novým a neprozkoumaným. Zařadil se za pojmy jako sdílená ekonomika a umělá inteligence, se kterými se dobře šermuje, i když jen máloco jim ve skutečnosti dostojí.

Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon, je dlouhodobým kritikem kryptoměn. V roce 2017 nazval Bitcoin podvodem. Spíše než Bitcoinu ale svým JPM Coinem ukázal záda společnosti Ripple a jejímu XRP. Spousty lidí nakupovali a stále nakupují XRP, které slibuje přesně to, co dělá JPM Coin. Dlouho jsme ale upozorňovali, že pokud by to vůbec dávalo smysl, banky XRP token nepotřebují, jednoduše si vytvoří vlastní. A přesně to se stalo.

Doplnění: Autor článku se omlouvá, že v textu zaměnil Alza kredit, který měl na mysli, za Alzáky, což je odlišný program. Je pravda, že Alzákům se JPM coin podobá o poznání méně než Alza kreditu.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.