Není na čase vyměnit ministryni financí za někoho kompetentního?


10:01 • 27. května 2020

Tagy: ČR, Koronavirus, MPSV, MPO, Ministerstvo financí, Alena Schillerová

Dosavadní výkon vlády v oblasti ekonomické politiky není nijak skvělý, ale také to není propadák. Je však třeba rozlišovat jednotlivé ekonomické resorty. Zatímco MPSV vyrazilo po stanovené dráze směrem k "zachraňme co se dá", tím myslím zejména kurzarbeit (už méně sociální dávky), MPO se spíše na stanovené dráze povaluje nebo jde šnečím tempem, viz propadáky úvěrových programů Covid atd.

Pro mě nepochopitelný je výkon ministerstva financí, o čemž se chci zde rozepsat. MF místo aby vyběhlo sprintem k záchraně ekonomiky, začalo honit zajíce v polích. Nejdříve přispěchalo s daní z nabytí nemovitostí a rušením daňových odpočtů na hypotéky, což ani jedno nemá s krizí nic společného. Co ani neproběhlo médii, je to, že jako první snížilo flexibilní část platu vlastních úředníků, což vůbec nikomu nepomohlo, ale zato připravilo ministryni politicky na populistické boje. Potom - místo urychleného vytěžování dat z EET pro pochopení rozsahu krize v ekonomice - ministerstvo EET raději "vypnulo", takže už ani teoreticky nejsme schopni zjistit nic o ničem. Přitom jsou to nejlepší data o vývoji ekonomiky.

Ministerstvo financí sice přišlo po nátlaku s podporou OSVČ, jenže jak se záhy ukázalo, žádný multiplikační efekt to ekonomice nepřinese, protože to zároveň znamená fiskální restrikci na obecní úrovni.

MF zjevně od začátku blokovalo odklady sociálních odvodů, ale nakonec muselo ustoupit. Stejně tak nechce slyšet nic o odkladů DPH.

Vrchol všeho však je, že paní ministryně Schillerová přinesla na jednání vlády předevčírem vítězoslavně loss carryback bez limitů, což je čistý transfer vybraným firmám, aniž by stát za to cokoliv dostal. Vláda to odhlasovala a teď se spěšně hledá nějaký horní limit, aby to nebyla stomiliardová díra do veřejných rozpočtů.

Opravdu není na čase vyměnit ministryni financí za někoho kompetentního?

RSS

Výzkumný pracovník a koordinátor v think tanku IDEA při CERGE - EI. V roce 2013 získal ocenění Neuron Impuls Prize. Působil též jako výzkumník na Aarhus University v Dánsku, ve Světové bance, na University of Illinois a na University of California, Berkeley. Ve svém výzkumu se věnuje zejména vzdělávání, aplikované mikroekonomii, ekonomii veřejného sektoru, trhu práce, školství a zdraví.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.