OPEC, Rusko a Trump dělají ČNB radost


09:56 • 16. prosince 2016

Tagy: ČNB, OPEC, Trump, Rusko, index cen výrobců, průmysl ČR

Česká národní banka se může radovat. Tempo propadu průmyslových cen se snižuje. Komu poděkovat? Nabízí se hned několik možností, od kartelu OPEC přes Rusko až po Trumpa.

Ceny průmyslových výrobců vykázaly v listopadu svůj nejslabší meziroční pokles od října 2014. Pokračuje tedy korekce a postupné odeznívání deflačních tlaků. To primárně souvisí se stabilizací a růstem cen ropy na světových trzích. Pokles její ceny, jež započal v polovině roku 2014, vyvolal citelné zlevnění pohonných hmot, které se významně promítlo do deflačních tlaků právě v oblasti cen průmyslových vstupů. Období vyhroceného tlaku na pokles průmyslových cen však končí, čehož dokladem jsou právě i aktuální čísla a vývoj posledních měsíců.

Překvapí to ještě někoho? Ceny průmyslu opět spadly

Cena ropy na světových trzích získala růstový impuls v podobě nedávné dohody členů kartelu OPEC a Ruska o omezení těžby. Cenám ropy svědčí i zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Trump slibuje velké infrastrukturní investice, až za bilion dolarů, které by jednak daly práci „navíc“ řadě ekonomických subjektů a zároveň zvýšily poptávku po stavebních materiálech a obecně surovinách.

Americký dolar sice sílí, což má obyčejně nepříznivý vliv na poptávku po surovinách, neboť ty v jiných měnách, než je ta americká, zdražují. Nyní lze ovšem očekávat poměrně výjimečnou situaci, jež nastala například v roce 2005, kdy ceny surovin, včetně ropy, porostou – či alespoň nebudou klesat – i při zhodnocujícím dolaru. Právě z důvodu dohody kartelu OPEC a Ruska a „Trumpova efektu“.

Dolar na 14letém maximu. „Holubičí“ Fed v rouše „jestřába“?

I proto lze očekávat také další zmírnění tlaků na pokles cen průmyslových výrobců v nadcházejících měsících. Z hlediska České národní banky jde o vítanou zprávu, jelikož vyšší ceny průmyslových vstupů se postupně projeví tlakem na růst spotřebitelských cen, a pomohou tak přiblížit úroveň obecné cenové hladiny v ČR inflačnímu cíli centrální banky. K jeho dosažení by mělo dojít už v prvním čtvrtletí roku 2017. Dnešní čísla k cenám průmyslových výrobců tak podporují scénář ukončení intervenčního režimu ve třetím, nebo dokonce už druhém kvartálu roku 2017.

Ropné šílenství. Blíže k deficitu a probuzení amerických zombií?

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.