Trump svou první velkou zkoušku prohrál


23:27 • 24. března 2017

Tagy: USA, Trump, Zdravotnictví

Americký prezident Donald Trump dnes utrpěl hořkou porážku. Plánované hlasování o reformě zdravotnictví, která byla jedním z jeho hlavních volebních slibů, se ve Sněmovně reprezentantů na jeho vlastní žádost nakonec ani nekonalo. Republikánský návrh totiž neměl dostatečnou podporu ani ve vlastních řadách.

Trump uvedl, že to bylo těsné: „Možná chybělo deset hlasů, možná méně.“ Hlasování o Trumpově reformě zdravotnictví, bylo staženo z programu schůze Sněmovny jen několik minut před tím, než k němu mělo dojít. Předsedu Sněmovny Paula Ryana o to požádal sám prezident.

Dnešní hlasování bylo první velkou zkouškou, zda nový prezident dokáže v parlamentu prosadit obtížné politické projekty. V průběhu prvních měsíců ve své funkci totiž Trump vydával především jen dekrety, které nevyžadují debatu na půdě parlamentu, zároveň však většinou také nemají valný dopad.

Problémem dnes přitom nebyla opozice z řad demokratů, kteří jsou ve Sněmovně reprezentantů v menšině, a kteří všichni měli podle očekávání hlasovat proti návrhu. Proti se postavila i hrstka konzervativních a umírněných republikánů. Těm konzervativním vadilo, že zákon neodbourává současný program zdravotního pojištění nazývaného Obamacare v dostatečné míře, zatímco ti umírněnější se naopak obávali, že zákon povede k tomu, že miliony lidí zůstane bez pojištění a vzrostou tak jejich náklady na zdravotní péči.

Tzv. Obamacare, kterou chtěl Trump svým návrhem zrušit, podle něj kvůli nadměrnému růstu příspěvků pravděpodobně brzy „exploduje“. Vyzval přitom demokraty, aby spolu s republikány vytvořili „skutečně velkolepou reformu zdravotnictví.“ Trump dnes také oznámil, že se nyní pravděpodobně zaměří na daňovou reformu, která je jedním z dalších klíčových volebních slibů.

Trumpův dnešní debakl však vyvolává pochyby, zda bude prezident do budoucna schopen prosadit svá slibovaná opatření, která byla hnacím motorem akciových trhů od jeho zvolení do funkce americké hlavy státu.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, FAZ)

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.