Kdo a proč brzdí kreativní destrukci?


09:31 • 22. října 2016

Tagy: Inovace, byrokracie

Dostal jsem tuhle otázku, jaký obor je perspektivní. Jaký obor se teď vyplatí studovat – s ohledem na budoucnost. A jak to mám vědět? Řada nových odvětví, oborů, technologií či postupů bude teprve tvořivě vynalezena a objevena v procesu kreativní destrukce. To je proces, jenž probíhá neustále a evolučně, sázet lze ovšem na to, že bude nadále zrychlovat. Což činí předpověď oboru, jenž bude ternem budoucnosti, ještě obtížnější.

Zbrzdit kreativní destrukci mohou politici a byrokraté, z nichž mnozí se o to snaží už nyní, seč mohou. Dělají to především proto, že si je kupují lobbisté v dresu firem a korporací, jimž stávající stav vyhovuje, chtějí jej zakonzervovat a tvořivou destrukci potlačit nebo alespoň nasměrovat k obrazu svému.

To se však nikdy nepovede úplně, spontaneita lidského ducha a jeho nezkrotná touha po sebezdokonalování i zdokonalování světa kolem nás korporativistické bariéry nakonec vždy překonají. Politici a byrokraté ovšem budou pochopitelně tvrdit, že je staví pro dobro nás všech, pro zachování zaměstnanosti atp. V budoucnosti uspěje ten, kdo nedá na politiky a byrokraty a půjde si svojí vlastní cestou, inspirován úspěšnými, tj. profitabilními podnikateli, kteří uspěli bez napojení na stát.

Jděte za hlasem svého srdce, ovšem v mezích rozumu. Peníze pak přijdou samy. Cesta za úspěchem není přímá, je klikatá.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.