Zchlazení americké ekonomiky. Dočasné?


13:57 • 29. října 2015

Tagy: USA, americká ekonomika, spotřebitelé

Tempo růst největší ekonomiky světa ve třetím čtvrtletí roku výrazně zpomalilo. Hrubý domácí produkt Spojených států v období od července do září vzrostl meziročně o 1,5 procenta (anualizované tempo), mírně volněji oproti očekávání 1,6 procenta.

Za propadem růstového tempa na méně než polovinu stojí především vysoká míra vyprodávání zásob, která utlumila požadavky na samotnou výrobu. Poptávka spotřebitelů i firem ale podle ekonomů zůstává solidní, efekt snižování zásob byl krátkodobý a v závěrečné čtvrtině roku by ekonomika měla opět více přišlápnout plyn. Pro srovnání – po očištění o efekt největšího výprodeje zásob za čtyři roky dosáhlo tempo růstu ekonomiky rovných 3 procent. Jedná se o první odhady, které budou upraveny během listopadu a prosince.

Americký dolar reaguje poklidně, po dnešním oslabení k 1,098 proti euru se vrací na ranní hodnoty 1,093 EURUSD. Americké akcie čeká mírně ztrátový úvod.

V předchozím druhém čtvrtletí rostla americká ekonomika o poznání zdatněji, tempem 3,9 procenta, především díky silné spotřebě domácností, která je zcela klíčovou složkou hospodářství (v USA tvoří 70 procent). Útrata domácností ve třetím čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta, sice mírněji oproti 3,6procentnímu růstu ve druhém kvartále, zůstává přitom dál tahounem růstu.

Za silné faktory, které v závěru roku ekonomiku poženou, lze jmenovat očekávanou slušnou vánoční sezónu, solidní trh s bydlením i pokračující silné výdaje spotřebitelů, jejichž náladu všeobecně vylepšuje sílící kondice trhu práce. Domácí ekonomika tak zatím zastává výpadek poptávky ze zahraničí, která tlumí americký export.

V roce 2014 vzrostla americká ekonomika o 2,4 procenta, v prvním pololetí letošního roku posílila o 2,3 procenta díky silnému druhému čtvrtletí, které kompenzovalo dopad špatného počasí v úvodu roku. Ekonomové očekávají, že nastavené tempo růstu z první poloviny udrží ekonomika v rozsahu celého roku. 

Podle včerejších závěrů z říjnového zasedání centrální banky Fed, roste největší ekonomika světa „mírným“ tempem. Vnější vývoj v ekonomice i na finančních trzích již ale nebyl jmenován jako faktor pro rozhodnutí v rámci měnové politiky a Fed naznačil pravděpodobnou možnost zvýšení sazeb v prosinci. 

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.